Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Karta Dużej Rodziny kończy się na granicy miasta

„Chciałem podzielić się ciekawostką, która spotkała mnie ostatnio, kiedy chciałem uzyskać Kartę Dużej Rodziny w Urzędzie Spraw Społecznych w Łomży” - napisał Czytelnik 4lomza.pl, liczący na zniżkę w autobusach MPK Łomża. „Zniżka obowiązuje tylko na terenie miasta Łomża i poza nią nie można się poruszać, np., gdybym mieszkał w Łomży, nie mogę kupić biletu do Marianowa. W Urzędzie poinformowano mnie, że mogę uzyskać ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, jednak pani w komunikacji stwierdziła, że nie honorują takich kart. Widzę bezsens przepisów i mam nadzieję, że inne miasta nie mają takich durnych przywilejów dla rodzin, a pokazuje to tylko, że Łomża może stanowić państwo w państwie”.

O wyjaśnienie, delikatnie ujmując, absurdalnej sytuacji prosiliśmy dyrektora MPK Janusza Nowakowskiego.
- To kwestia indywidualnej oceny, czy ta sytuacja jest absurdalna, czy nie – twierdzi dyrektor MPK Janusz Nowakowski. - Sytuację można zmienić w prosty sposób: ci, którzy nadają ulgi, powinni za nie przewoźnikowi płacić. Bo ktoś musi zapłacić za pracę kierowcy, używanie autobusu i paliwo. Nikomu nie odmawiamy prawa do jazdy po mieście z przywilejami KDR, ale poza granicami miasta Łomży obowiązuje już bilet normalny, gdyż MPK-i jeżdżą po terenie innych gmin: Łomża, Piątnica i Nowogród. A rady tych trzech gmin i ich wójtowie nie podpisali z naszym prezydentem porozumienia o refundacji przejazdów. Jako dyrektor nie mam takiego upoważnienia.

Szkopuł dodatkowy tkwi w tym, że Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny upoważnia do zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gmin, jaką jest administracyjnie także miasto. Dyrektor podkreśla, że zniżki ogólnopolskie KDR są niezależne od samorządowych KDR, ponieważ opłaca je państwo. - Ogólnopolski program Karty jest odrębny od samorządowych i nie obejmuje zniżek na komunikacje miejską – podkreśla dyrektor MPK. - Ustala je rada gminy, według swego uznania. Uchwała 362 z 2013 r. Rady Miasta ma par. 2., mówiący: „Uprawnienia do ulgowych i bezpłatnych przejazdów w granicach administracyjnych Łomży przysługują tylko osobom zameldowanym w Łomży (nie dotyczy uczniów szkół łomżyńskich oraz osób, którym przysługują ulgi ustawowe)”. - Intencją radnych było, żeby Karta obowiązywała na terenie naszego miasta – konkluduje, dodając, że tak samo postąpili radni Białegostoku, gdzie ulgi są w I strefie taryfowej, czyli na terenie miasta. Czytelnik musi zatem czekać do zmiany w uchwale, że ulga przysługuje na całej linii MPK. A rady gmin: Łomża, Piątnica i Nowogród nie uchwaliły lokalnych Kart Dużych rodzin. Nie ma problemu?

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę