Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Obdarowani 1%

Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych “HOSPICJUM” pod wezwaniem Świętego Ducha i Caritas Bliźnim to dwie organizacje pożytku publicznego, które znalazły się na liście 30. najbardziej obdarowanych 1% przez mieszkańców województwa podlaskiego. “Hospicjum” z wpłatami rzędu 155 tys zł zajęło 7., a Caritas z kwotą 104 tys zł 13 miejsce w zestawieniu opracowanym przez Izbę Skarbową w Białymstoku.

Jak przypomina Radosław Hancewicz, rzecznik IS rozliczając się fiskusem z ubiegłorocznych dochodów blisko 299 tys. podatników, którzy zdecydowali się na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP), przekazało na ich rzecz w sumie ponad 12 mln zł. Urzędy skarbowe, które zajmują się przekazywaniem 1 proc. podatku zadeklarowanego przez podatników w swoich PIT-ach na rzecz organizacji pożytku publicznego, zakończyły już przelewanie pieniędzy na konta OPP.  Największa część pieniędzy trafiła na konta  warszawskiej Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” - 3 mln 419 tys 504 zł. Za nią są białostockie Fundacja „Pomóż Im” Na Rzecz Dzieci Z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum Dla Dzieci, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”.
- Pierwsza czwórka najhojniej obdarowanych organizacji nie zmienia się praktycznie już od kilku lat – podkreśla Hancewicz.
Z łomżyńskich OPP najbardziej obdarowywaną jest Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych “HOSPICJUM” pod wezwaniem Świętego Ducha. W tym roku otrzymało ono od mieszkańców województwa 155 tys 235 zł, czyli o około 20 tys mniej niż rok wcześniej.
Mniej niż przed rokiem otrzymała także Caritas Bliźnim Łomża. W tym wypadku spadek przychodów wynosi około 4 tys zł, a na konto organizacji fiskus przelał 104 tys 359 zł.
- To kwoty, które do wymienionych organizacji trafiły od podatników z województwa podlaskiego. Oznacza to, że kolejne kwoty mogły trafić do tych organizacji również z innych województw, co z pewnością jeszcze bardziej zwiększyło środki, którymi już dziś mogą dysponować – podkreśla Hancewicz.

Oto 10. organizacji, które za pośrednictwem Urzędu Skarbowego w Łomży otrzymały najwięcej środków od mieszkańców Łomży i najbliższej okolicy:

1. FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ" Warszawa - 385 824 zł

2. ŁOMŻYŃSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ CHORYCH "HOSPICJUM" POD WEZWANIEM ŚWIĘTEGO DUCHA - 140 911 zł

3. CARITAS BLIŹNIM - 64 873 zł

4. AVALON - BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM Warszawa - 42 269 zł

5. ŁOMŻYŃSKIE TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI - 26 308 zł

6. STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE "POMOCNA DŁOŃ" PRZY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ŁOMŻY, UL. POLOWA 39 - 20 936 zł

7. FUNDACJA POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM "SŁONECZKO" Stawnica - 14 907 zł

8. POLSKIE TOWARZYSTWO STWARDNIENIA ROZSIANEGO Warszawa - 14 773 zł

9. ALIVIA - FUNDACJA ONKOLOGICZNA OSÓB MŁODYCH Warszawa - 12 439 zł

10.  FUNDACJA "ROSA" Wrocław - 10 639 zł


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę