Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

5. biblioteka w Polsce

Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu zajęła 5. miejsce w rankingu najlepszych samorządowych polskich bibliotek. Ranking po raz czwarty zorganizowały Instytut Książki i „Rzeczpospolita”. - Celem organizatorów Rankingu Bibliotek jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Chcemy, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – podkreślają organizatorzy konkursu.

Przygotowując ranking organizatorzy rozesłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Odpowiedziało ponad 800 z nich. Przyjęta przez kapitułę nagrody metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. Punkty są za powierzchnię biblioteki, liczbę książek i czytelników oraz ilość wypożyczeń czy udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012 r.
Z podsumowania ankiet wynika, że poza wypożyczaniem książek w bibliotekach niemal we wszystkich można skorzystać z Internetu, a w ponad 70 proc. także z WI-F.  W 58 proc. ocenianych bibliotek działają kluby i koła czytelnicze. Ponad 43 proc. bibliotek organizuje  inne koła np. teatralne, muzyczne, filmowe. Biblioteki chętnie współpracują z różnymi organizacjami pozarządowymi, aktywną współpracę deklaruje ponad 74 proc. z nich.
Oto Laureaci Rankingu Bibliotek 2014

I miejsce
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin 

II miejsce
Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie

III miejsce
Miejska Biblioteka Publiczna Polanicy Zdroju

IV miejsce
Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach

V miejsce
Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę