Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Kolejny „Świadek Historii” z Łomży

Główne zdjęcie
Uczniowie SP 5 podczas uroczystości patriotycznych

Po raz szósty w w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej zostanie wręczona Nagroda „Świadek Historii”. Przyznaje ją kapituła na której czele stoi prezes IPN dr. Łukasz Kamiński, a jej celem jest honorowanie osób wyróżniających się w działaniach na rzecz przypominania o najnowszej historii Polski. W tym roku wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Sybiracy, żołnierze Armii Krajowej, a także osoby zaangażowane w propagowanie wiedzy o najnowszej historii Polski i regionu. Po raz pierwszy wśród nagrodzonych znalazła się instytucja. To Szkoła Podstawowa nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży.

Małgorzata Pietrusewicz, dyrektor SP 5
Małgorzata Pietrusewicz, dyrektor SP 5

Łomżyńska „piątka” została uhonorowana za to, że od około 10 lat realizuje cel nadrzędny jakim jest „Wychowanie młodzieży w duchu wartości patriotycznych”. Szkoła stale współpracuje z licznymi organizacjami kombatanckimi i stowarzyszeniami, często organizuje spotkania ze świadkami historii czy uroczystości środowisk sybirackich. W szkole działa „Klub Wnuka Sybiraka”, którego członkowie uczestniczyli m.in. w projekcie IPN „Opowiem Ci o Wolnej Polsce”, a jej uczniowie rokrocznie uczestniczą w Międzynarodowym Marszu Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku i w większości uroczystości patriotycznych w Łomży
Już wcześniej za tę działalność „piątka” została odznaczona m.in. Odznaką Honorową Sybiraka, Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom 1945 r.” Medalem „Pro Memoria”, tytułami: „Szkoła z tradycjami patriotycznymi” oraz „Ratownik tradycji”. Dziś, podczas uroczystej gali w białostockim oddziale IPN jej przedstawiciele odbiorą Nagrodę „Świadek Historii”. 
Wśród nich uhonorowanych będzie jeszcze jedna osoba z regionu. To Jan Truszkowski, Sybirak, uciekinier z zesłania, nauczyciel fizyki i dyrektor LO w Kolnie, autor kilku książkowych wspomnień z zesłania oraz artykułów prasowych, bohater filmu dokumentalnego zrealizowanego przez TVP Polonia w 2009 r. O jego losach opowiada także kilka reportaży radiowych. Jest częstym gościem spotkań z młodzieżą. Jest Prezesem koła Terenowego Związku Sybiraków w Kolnie. Z inicjatywy p. Truszkowskiego w 2009 r. odsłonięto w Kolnie Pomnik – Grób Sybiraków.

Wraz z tegorocznymi laureatami w białostockim oddziale IPN przyznano łącznie 58 nagród „Świadek Historii” 60 osobom i jednej instytucji. Wśród tak uhonorowanych są m.on. śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie oraz ksiądzu biskupowi Tadeuszowi Zawistowskiemu z Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę