Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Kawaleryjska szarża w Grabowie

2 i 3 września 1939 roku Podlaska Brygada Kawalerii dokonała jedynego w kampanii wrześniowej wypadu na tereny niemieckich Prus Wschodnich. Od kilku lat miłośnicy historii i koni z Grabowa, pielęgnując pamięć o bohaterach wojny obronnej Polski i tradycje dziesiątego Pułku Ułanów Litewskich, który wchodził w skład PBK, rekonstruują to wydarzenie. Na polu krwawej bitwy, w której poległo 150 kawalerzystów, poza kawalerzystami i piechotą pojawiły się także czołg i samolot.

Przed drugą wojną światową granica Polsko-Niemiecka przebiegała na granicy obecnych powiatów kolneńskiego i piskiego. Jeden z epizodów bitwy związanej z wypadem Podlaskiej Brygady Kawalerii na tereny Prus Wschodnich miał miejsce na terenie Gminy Grabowo w okolicach wsi Milewo i Kowalewo.  Do tego wydarzenia odwołują się członkowie Stowarzyszenia Sportowo- Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, którzy wraz z władzami gminy organizują na początku września Grabowski Piknik Historyczni-Sportowy. W jego ramach odbywają się zawody kawaleryjskie o szablę wójta Grabowa, oraz przyciągająca rzesze widzów z całego regionu rekonstrukcja bitwy z 1939 roku.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę