Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Raginis w Wiźnie

Od kilku dni osoby jadące przez Wiznę widzą postać Władysława Raginisa – bohaterskiego dowódcy obrony Wizny z września 1939 roku. Mural z jego podobizną tuż przy drodze nr 64 Łomża – Białystok, w związku ze zbliżającą się 75 rocznicą śmierci majora zrealizowało Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Projekt muralu opracował Wojciech Woźniak, na podstawie zdjęcia Władysława Raginisa z 1938 r., a jego wykonawcami byli Wojciech Woźniak i Klaudia Szalecka, studenci ostatniego roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Na zdjęciu znalazł się napis: „Ś.p. Kapitan Wojsk Polskich Raginis poległ na polu chwały za świętą sprawę jako wielki Bohater, Żołnierz, Patrjota, Rycerz o wielce szlachetnym charakterze. Zamarło ciało Jego, ale Duch i Cień żyć będzie  w historii i u okolicznej ludności po wieczne czasy.”
To słowa jakimi miejscowy drogomistrz Józef Wiśniowski poinformował w 1942 r.  Marię Reginis o śmierci jej brata, Władysława Raginisa.  
- Słowa okazały się prorocze i ponadczasowe: kapitan (major) Raginis ma dziś swoje, należne, miejsce w historii Polski, żyje i żyć będzie po wieczne czasy w naszej pamięci – podkreśla Dariusz Szymanowski, który zainicjował akcję malowania patriotycznych murali w Wiźnie. Ten z majora Raginisa jest już czwartym takim obrazem. Fundatorem muralu jest Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę