Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Mleko dalej spada

Lipiec był kolejnym, siódmym z rzędu miesiącem spadku cen skupu mleka. Według danych GUS za 1 hektolitr (100 litrów) mleka w Polsce płacono w skupie średnio 133,97 zł, tj. mniej o 1,3% niż w czerwcu. W województwie podlaskim średnia cena mleka wyniosła 134,35 zł/hl i była o niemal 1,5% niższa niż w czerwcu.

W województwie podlaskim, które jest drugie w Polsce pod względem produkcji mleka - miesięcznie skupuje się ponad 182 miliony litrów tego surowca - produkcją zajmuje się ponad 23 tysiące gospodarstw. Po znaczącym wzroście cen w ciągu ubiegłego roku na początku 2014 roku średnia cena mleka w skupie w regionie wynosiła ok. 1,52 zł/l, a niektóre mleczarnie za mleko w najwyższych klasach płaciły nawet po 2 zł. Od tego czasu cena spadła już o ponad 10%. 
Jak zaznacza GUS średnia cena mleka w lipcu, choć niższa niż przed miesiącem czy na początku roku jest jeszcze o 3,2% wyższa niż przed rokiem. Niemniej jeśli dotychczasowa tendencja spadku cen utrzyma się w sierpniu, ceny rok do roku będą już takie same lub nawet niższe. 
Mleczarze obawiają się, że spadek cen skupu mleka pogłębią rosyjskie sankcje. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich szacuje, ze spadek cen z tego tytułu może wynieść 13-15 groszy na litrze.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę