Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Ceny skup mleka spadną

Główne zdjęcie
Skup i ceny skupu mleka w Polsce (źródło: GUS)

W wyniku rosyjskiego embarga ceny produktów mleczarskich spadną o 10 proc. pociągając za sobą dalszy spadek cen w skupie mleka o 13-15 groszy - szacuje Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Wpłynie to na znaczne pogorszenie się sytuacji producentów mleka. Ceny skupu tego surowca spadają w kraju od początku roku. Według danych GUS w województwie podlaskim średnia cena spadał już o ok. 10%.

Średnia cena mleka w skupie na początku roku w województwie podlaskim wynosiła ok. 152 zł/hl (100 litrów), a w czerwcu już tylko 136,35 zł. Teraz, po wprowadzeniu rosyjskiego embarga, zdaniem specjalistów rolników czekają dalsze spadki. Waldemar Broś, prezes KZSM w liście do ministra rolnictwa poinformował, że już teraz Związek otrzymuje sygnały o nowych propozycjach cen zbytu oferowanych przez pośredników, niższych o ponad 20% od cen sprzed dwóch tygodni. W związku z tym KZSM zwraca się do ministra o podjęcie działań na forum unijnym, aby w wobec nieuchronnych spadków cen skupu mleka z powodu rosyjskiego embarga. Związek chce aby producenci mleka byli objęci rekompensatami, podobnie jak to ma mieć miejsce w przypadku sadowników.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę