Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Święto Wojska Polskiego w Łomży

- Żołnierzem jest się zawsze od stawienia się do służby i złożenia przysięgi – mówił pułkownik Marek Gonos z Ministerstwa Obrony Narodowej, którzy w związku z jutrzejszym świętem Wojska Polskiego, wręczył kilkudziesięciu byłym żołnierzom łomżyńskich jednostek wojskowych awanse na wyższe stopnie wojskowe. W sumie awansowano ponad setkę podoficerów rezerwy, ale osobiście na tradycyjne doroczne uroczystości w jednostce przy Alei Legionów stawiło się około 50 z nich. - Dzisiejsza uroczystość stanowi wyraz uznania i szacunku dla każdego z Was – dodawał pułkownik Gonos przekazując żołnierzom gratulacje i podziękowania od ministra obrony narodowej. Żołnierzom z Łomży dziękował także starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Łomżyńscy żołnierze przypadające 15 sierpnia, w rocznice Bitwy Warszawskiej, świętowanie święta Wojska Polskiego tradycyjnie rozpoczynają dzień wcześniej. 14 sierpnia, dla uczczenia bitwy pod Ossowem, swoje święto obchodził stacjonujący w Łomży w okresie międzywojennym 33 Pułku piechoty, i kultywujący jego tradycje 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza, który dwa lata temu został przeformowany na obecne Warsztaty Techniczne. 
Podczas uroczystości na placu po dawnych koszarach wojskowych przy Alei Legionów spotkali się żołnierze i pracownicy cywilni trzech jednostek funkcjonujących obecnie w mieście. Poza Warsztatami Technicznymi to także Wojskowa Komenda Uzupełnień i Grupa Zabezpieczenia Łomża 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Białymstoku. Obecni byli także kombatanci,  przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i instytucji współpracujących z wojskiem. 
Witając zebranych major Krzysztof Rabek, dowódca Warsztatów Technicznych, podkreślał, że w historii było wiele dat wojskowego świętowania, ale zawsze jednoczyło wojsko i społeczeństwo.
- My, żołnierze z Łomży, pamiętamy i kultywujemy pamięć żołnierzy 33 Pułku Piechoty, którzy wykazali się bohaterstwem w wojnie z bolszewikami w 1920 roku – mówił major przypominając zebranym, że po tej zwycięskiej wojnie, w 1922 roku generał Szeptycki wyznaczył święto żołnierza na dzień 15 sierpnia upamiętniając ich waleczność podczas Bitwy Warszawskiej. Po II wojnie kilkakrotnie zmieniano daty wojskowego świętowania na 22. lipca, 9. maja czy 12. października a w 1992 roku powrócono do 15 sierpnia jako Święto Wojska Polskiego.   
Tegoroczne uroczystości w Łomży zdominowało wręczenie podoficerom rezerwy aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe, ale były także wyróżnienia i nagrody dla żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Wręczono także odznaki przyznane przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego  i Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zarząd Główny ZŻWP przyznał np. złotą odznakę za zasługi Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Łomży, a ZKiBWP Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym Zwycięzcom odznaczył majora Krzysztofa Rabka.  
W trakcie uroczystości przemawiali także cywilni goście. Poseł Lech Kołakowski przypominał swoją niedawną interpelację w sprawie podniesienia rangi łomżyńskiej jednostce wojskowej i cytując odpowiedź na nią wyrażał nadzieję, że wskazywane przez MON „potencjalna konieczność rozszerzenia zakresu świadczenia usług przez Warsztaty Techniczne w Łomży” ziści się niebawem.
- Aby był pokój trzeba się zbroić. Aby był pokój z budżetu Państwa trzeba przekazywać duże środki na Wojsko Polskie – podkreślał poseł Kołakowski.
Także Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego, gratulując żołnierzom awansów i życzą im dobrego świętowania, wyrażał przekonanie, że łomżyńska jednostka zostanie wzmocniona.     
W podobnym tonie wypowiadał się także Maciej Borysewicz, przewodniczący Rady Miasta , zaznaczając, że reprezentuje także prezydenta Łomży i przypominając broniących przed bolszewikami miasta w 1920 roku żołnierzy zapowiadał: „tym razem to my będziemy walczyć o was i waszą przyszłość”.
Żołnierzom z Łomży dziękował także starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę