Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Pepees z pomocą dla Afryki

Produkowane w Łomży skrobia oraz glukoza będą przekazywane na potrzeby hospicjum, przychodni oraz przedszkola Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w miasteczku Chilanga leżącym około 15 kilometrów od stolicy afrykańskiej Zambii. - Wiemy, że większość działań prowadzonych przez siostry uzależniona jest od dotacji i wsparcia materialnego pochodzących od darczyńców, dlatego postanowiliśmy przekazywać im nasze produkty i w ten sposób wspomóc je w walce z głodem w tym afrykańskim regionie- mówi Wojciech Faszczewski, prezes spółki Pepees.

30-tysięczna Chilanga leży około 15 kilometrów od stolicy Zambii, Lusaki. Większość mieszkańców tej okolicy żyje w skrajnej biedzie. Od wielu lat misja Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza pomaga im zmagać się z codziennymi problemami - brakiem dostępu do wody, brakiem pieniędzy i bezrobociem, które w konsekwencji często prowadzą do głodu, braku dostępu do edukacji, ale i rozprzestrzeniania się różnych chorób. W Chilandze siostry prowadzą Hospicjum Matki Miłosierdzia i przychodnię dla chorych na AIDS, dwie szkoły podstawowe oraz przedszkole, a także szkołę gospodarstwa domowego, gdzie prowadzone są kursy kroju i szycia dla kobiet.
I na ich potrzeby łomżyński producent skrobi ziemniaczanej zobowiązał się dostarczyć do Zambii skrobię oraz glukozę. 
- Skrobia będzie mogła być wykorzystywana do przygotowywania kisielu, a glukoza - do bezpośredniego spożycia oraz słodzenia, jako produkt wysokokaloryczny, łatwo przyswajalny przez organizm, regenerujący siły, m.in. w okresach rekonwalescencji czy stanach wyczerpania – przekazała spółka w komunikacie. 
Prezes Pepees Wojciech Faszczewski podkreśl, że spółka prowadzi już działania pomocowe na terenie Polski, a teraz uznała, że warto także pomóc siostrom z Afryki w ich trudzie
- Być może w ten sposób i my przyczynimy się do jednego z tzw. Milenijnych Celów Rozwoju, określonych w 2000 r. przez ONZ - jest nim wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu na świecie do 2015 r. Zapewne w skali potrzeb światowych nasza pomoc może wydać się niewielką, ale to właśnie suma takich działań ze strony rządów, ale i odpowiedzialnych społecznie firm, przyczyni się do osiągnięcia tego celu – mówi Faszczewski. 

Produkowana przez łomżyński Pepees skrobia ziemniaczana otrzymywana jest przez mechaniczne oddzielenie ziarenek skrobi od pozostałych części składowych ziemniaka, a następnie wypłukanie, oczyszczenie, wysuszenie i odsianie. Skrobia jest polisacharydem pełniącym rolę materiału zapasowego roślin. Skrobia jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych surowców w przemyśle spożywczym.
Glukoza krystaliczna to zaś produkt w postaci drobnokrystalicznego białego proszku, otrzymywany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi ziemniaczanej. Zawiera ponad 99% czystej glukozy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę