Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Prawie jak dawne województwo łomżyńskie

Radni sejmiku uchwalili nowy podział województwa na okręgi, który ma obowiązywać już podczas najbliższych wyborów do sejmiku. Zamiast pięciu dotychczasowych okręgów będą cztery. Zmiany zakładają, że okręg łomżyński będzie większy niż dotychczas, bo dołączony został Zambrów wraz z powiatem. Ma objąć prawie taki sam obszar jak dawne województwo łomżyńskiego – brakuje jedynie powiatu wysokomazowieckiego.

Do podziału w Sejmiku jest w sumie 30 miejsc. Dotychczas te mandaty były do zdobycia w pięciu okręgach wyborczych, ale jesienią ubiegłego roku SLD zaproponował utworzenie okręgu w którym reprezentowane byłyby mniejszości narodowe. Przedstawiano kilka sposobów podziału, ale żaden z dotychczasowych nie uzyskał wymaganej większości. Teraz”wreszcie” się udało. W głosowaniu zdecydował jeden głos - za taką propozycją podziału regionu na okręgi, przedstawioną przez marszałka województwa Jarosława Dworzańskiego, było 13 radnych, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Województwo ma być podzielone na cztery okręgi. Pierwszy obejmuje Białystok z którego wybieranych byłoby 7 radnych. W drugim okręgu, obejmującym Suwałki, powiaty suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki wybieranych będzie 8 radnych. Okręg 3. to okręg łomżyński: obejmujący Łomżę, powiaty łomżyński, kolneński, grajewski i zambrowski –  6 radnych.
Okręg nr 4 - to powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. To największy z okręgów - aż 9 radnych – i w nim (chyba tylko poza powiatem wysokomazowieckim) są skupiska wyborców należących do mniejszości narodowych.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę