Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Batalionu jeszcze nie będzie, ale potencjał wojskowy Łomży powinien zostać wzmocniony

Główne zdjęcie
10 czerwca 2011 - uroczystość przekazania 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. płk Mariana Raganowicza z likwidowanej 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki do 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie.

„Obecnie resort obrony narodowej nie prowadzi prac nad przeformowaniem Warsztatów Technicznych w Łomży na batalion remontowy”, ale „wstępna analiza potrzeb systemu zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych RP wskazuje na potencjalną konieczność rozszerzenia zakresu świadczenia usług przez Warsztaty Techniczne w Łomży, co będzie wymagać zwiększenia ich potencjału i możliwości remontowych” - napisał wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek w odpowiedzi na interpelację posła Lecha Kołakowskiego wnioskującego o zwiększenie rangi łomżyńskiej jednostki wojskowej. Poseł konieczność wzmocnienia wojska w Łomży motywował aneksją Krymu i wojną na wschodzie Ukrainy, a jego pomysł jednomyślnie poparli także radni miasta.

Wiceminister Obrony Narodowej w odpowiedzi na poselską interpelację zapewnia, że stale analizowane są zagrożenia zewnętrze Polski i ze zmieniających się potrzeb obronnych naszego kraju wynikają planowane działania reorganizacyjne i dyslokacyjne w Siłach Zbrojnych RP. „Zidentyfikowane zagrożenia będą przedmiotem dalszych analiz, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w zapisach Programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017-2026” - pisze minister informując posła, że zapoczątkowany został już cykl planistyczny tego programu.
Odnosząc się bezpośrednio do wniosku posła Kołakowskiego o przywrócenie mobilności łomżyńskiej jednostki – w warsztatach tylko na miejscu można naprawiać sprzęt wojskowy, a batalion remontowy ma możliwość przemieszczania się i naprawia tuż za linią walki wiceminister zaznacza, że obecnie resort obrony narodowej nie prowadzi prac nad przeformowaniem Warsztatów Technicznych w Łomży na batalion remontowy. 
- Przeformowanie 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego na Warsztaty Techniczne w strukturze 2. Regionalnej Bazy Logistycznej było konsekwencją rozformowania 1. Dywizji Zmechanizowanej, w składzie której znajdował się przedmiotowy batalion i na rzecz której realizował swoje zadania – tłumaczy wiceminister Czesław Mroczek. - Ponadto decyzję o jego przeformowaniu, a tym samym utrzymaniu pewnej liczby stanowisk żołnierzy zawodowych i pracowników podjęto ze względu na potrzeby jednostek wojskowych dyslokowanych w tym rejonie, a także mając na uwadze zachowanie wartościowego potencjału tej jednostki. Należy podkreślić, że Warsztaty Techniczne w Łomży muszą być rozpatrywane jako element całego systemu logistycznego Sił Zbrojnych RP, a nie tylko jako oddzielna jednostka wojskowa.
W dalszej części odpowiedzi słowa ministra są bardziej optymistyczne.
- Odnosząc się do pytania dotyczącego planów wzmocnienia jednostki wojskowej i bazy w Łomży, związanych z modernizacją infrastruktury obsługowo-remontowej, pragnę poinformować, że wstępna analiza potrzeb systemu zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych RP wskazuje na potencjalną konieczność rozszerzenia zakresu świadczenia usług przez Warsztaty Techniczne w Łomży, co będzie wymagać zwiększenia ich potencjału i możliwości remontowych – napisał wiceminister  Mroczek. - Aktualnie w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych prowadzone są prace nad Koncepcją optymalizacji stacjonarnego potencjału remontowego. Jednocześnie pragnę wskazać, iż po reorganizacji, w żaden sposób nie zaniechano działań mających na celu rozbudowę i modernizację znajdującej się w Łomży bazy obsługowo-naprawczej. Zarówno wcześniej, jak i obecnie wspomniana jednostka wojskowa, była i jest systematycznie doposażana w nowoczesne narzędzia i urządzenia warsztatowe, niezbędne do realizacji stawianych przed nią zadań. Ponadto, w zakresie modernizacji infrastruktury i bazy obsługowo-naprawczej, w planach inwestycyjnych przewidziano budowę hali remontowej i myjni samochodowej, a także stanowiska mechanicznego przygotowania sprzętu wojskowego do lakierowania.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę