środa, 20 marca 2019 napisz DONOS@

25 lat wolności: Henryk Kapuściak

Henryk Kapuściak 25 lat temu był przewodniczącym opozycyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Województwa Łomżyńskiego. Jak wspomina jeszcze kilka lat temu odczuwał konsekwencje działalności opozycyjnej sprzed dziesięcioleci. - Tuż przed odejściem ma emeryturę miałem kłopoty z pracą właśnie z tych względów. Wręcz mi powiedziano „żeby pan nie zakładał „Solidarności” to może by pan pracował” – opowiada Henryk Kapuściak. - To był rok 2010-2011. Po tylu latach ludzie potrafią pamiętać, że ja zakładałem „Solidarność”, żeby mnie nie zatrudnić. Czyli o co w tym wszystkim chodzi? Gdzie ci ludzie są jeszcze?

Henryk Kapuściak ze znaczkiem Solidarności, z którym był internowany (fot. Marek Maliszewski)
Henryk Kapuściak ze znaczkiem Solidarności, z którym był internowany (fot. Marek Maliszewski)

Henryk Kapuściak (ur. 11.07.1944r.) dziś emeryt. Pracował w Fabryce Mebli w Łomży. W 1980 roku był jednym ze współzałożycieli NSZZ „Solidarność” w Łomży.
Internowany w ramach akcji kryptonimem „Jodła” w związku z wprowadzeniem Stanu Wojennego 13 grudnia 1981 roku. Oficjalny powód internowania to „manifestowanie wrogiego stosunku do ustroju socjalistycznego, MO i SB oraz prowadzenie pozastatutowej działalności związkowej”.
Po zwolnieniu z internowania w październiku 1983 roku otrzymał urzędowe „zastrzeżenie wyjazdu za granicę (Z-322/85) do wszystkich krajów świata” co oznaczało, że w PRL nigdy nie otrzyma paszportu.

Do 1986 roku inwigilowany przez SB ze względu na zajmowane stanowisko Przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w Fabryce Mebli w Łomży i pełnioną funkcję członka Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Meblarskiego NSZZ „Solidarność”. W 1989 roku został przewodniczącym KO „Solidarność” w Łomży, pod którego szyldem do wyborów przystąpili działacze demokratycznej opozycji wobec ówczesnych władz komunistycznych kraju. Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży I kadencji obejmującej lata 1990 – 1994.

Pokrewne (tag): 25 lat wolności

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę