Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

25 lat wolności: Henryk Kapuściak

Główne zdjęcie
Henryk Kapuściak ze znaczkiem Solidarności, z którym był internowany (fot. Marek Maliszewski)

Henryk Kapuściak 25 lat temu był przewodniczącym opozycyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Województwa Łomżyńskiego. Jak wspomina jeszcze kilka lat temu odczuwał konsekwencje działalności opozycyjnej sprzed dziesięcioleci. - Tuż przed odejściem ma emeryturę miałem kłopoty z pracą właśnie z tych względów. Wręcz mi powiedziano „żeby pan nie zakładał „Solidarności” to może by pan pracował” – opowiada Henryk Kapuściak. - To był rok 2010-2011. Po tylu latach ludzie potrafią pamiętać, że ja zakładałem „Solidarność”, żeby mnie nie zatrudnić. Czyli o co w tym wszystkim chodzi? Gdzie ci ludzie są jeszcze?

Henryk Kapuściak (ur. 11.07.1944r.) dziś emeryt. Pracował w Fabryce Mebli w Łomży. W 1980 roku był jednym ze współzałożycieli NSZZ „Solidarność” w Łomży.
Internowany w ramach akcji kryptonimem „Jodła” w związku z wprowadzeniem Stanu Wojennego 13 grudnia 1981 roku. Oficjalny powód internowania to „manifestowanie wrogiego stosunku do ustroju socjalistycznego, MO i SB oraz prowadzenie pozastatutowej działalności związkowej”.
Po zwolnieniu z internowania w październiku 1983 roku otrzymał urzędowe „zastrzeżenie wyjazdu za granicę (Z-322/85) do wszystkich krajów świata” co oznaczało, że w PRL nigdy nie otrzyma paszportu.

Do 1986 roku inwigilowany przez SB ze względu na zajmowane stanowisko Przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w Fabryce Mebli w Łomży i pełnioną funkcję członka Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Meblarskiego NSZZ „Solidarność”. W 1989 roku został przewodniczącym KO „Solidarność” w Łomży, pod którego szyldem do wyborów przystąpili działacze demokratycznej opozycji wobec ówczesnych władz komunistycznych kraju. Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży I kadencji obejmującej lata 1990 – 1994.

Pokrewne (tag): 25 lat wolności

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę