Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

„Cena” życia rozdzielonych sióstr

Za dwa tygodnie okaże się czy skarb państwa będzie musiał wypłacić wysokie zadośćuczynienie bliźniaczkom i ich rodzinom za to, że kilkadziesiąt lat temu w szpitalu w Łomży po porodzie doszło, przez zaniedbanie personelu, do rozdzielenia sióstr. Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces cywilny w tej sprawie. Pozwanym jest Skarb Państwa, reprezentowany przez wojewodę podlaskiego, bo do naruszenie dóbr osobistych - prawa do życia w rodzinie i tożsamości – doszło w nieistniejącym już szpitalu Św. Ducha w Łomży.

Jak podała PAP w grudniu 1950 roku przyszły tam na świat bliźniaczki, które dopiero po kilkudziesięciu latach dowiedziały się, że zostały rozdzielone wskutek zaniedbań personelu tej placówki. W wyniku zamiany dzieci jedna z sióstr bliźniaczek nie trafiła do swojej biologicznej rodziny, a jej matce oddano inną dziewczynkę. Rzeczywiste „więzy krwi” wyszły na jaw po przeprowadzeniu badań genetycznych dopiero po kilkudziesięciu latach. Bliźniaczki mają obecnie ponad 60 lat i podkreślają, że teraz nie da się już nadrobić straconych lat.
Trwający od początku 2013 roku proces był utajniony, ze względu na ochronę dóbr osobistych osób poszkodowanych. Wiadomo, że dwie zamienione osoby domagają się od Skarbu Państwa po 500 tys. zł zadośćuczynienia, ich rodzeństwo (cztery osoby) - po 250 tys. zł.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę