Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Stan posiadania

W zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego istnieje zbiór fotografii z lat 70. dokumentujących Stację Wąskotorową. Skansen Kurpiowski posiada dwa oryginalne wagoniki, zabezpieczone i przechowywane w depozycie. Co więcej: Łomża ma skarb zapomniany, nieremontowany - przedwojenny, oryginalny budynek po kolejce wąskotorowej w Łomży - powoli zapadający w ruinę. W tym pierwotnym miejscu z resztkami infrastruktury kolejowej powinno już dawno powstać muzeum ciuchci, wraz ze ściągniętym egzemplarzem jednej z ostatnich dawnych lokomotyw wąskotorowych w Polsce.  Zabrakło miłośnika tematu na miarę ś.p. animatora kultury Wieśka Sielskiego - lidera, który potrafił łączyć w głowie niedoceniane fakty i uparcie realizować pomysł, tworząc zespoły fachowców. Dziś możemy pójść jego śladem, opracowując projekt przywrócenia miastu perełki turystycznej: słynnej „ciuchci”. To ostatni dzwonek do ratowania całego terenu dawnej kolei wąskotorowej dla społeczeństwa, zanim jakiś kombinator zaskoczy nas „zagospodarowaniem ugorów, chaszczy i śmieci”, wg znanych już procedur. Można na poważne ratować zabytki, można też obrócić wszystko w kpiny w stylu „scalania” Hali Targowej z Kinem Mirage. Lubimy tragikomedie i trwonienie energii społecznej a czas ucieka. Bliski już moment  rozpadu historycznych pozostałości wąskotorowych - czy wtedy powstaną „zespoły do roztrząsania problemu” pt.: -„Jak mogło do tego dojść na naszych oczach?” Na razie do Muzeum trafiają prawdziwe eksponaty, jak niedawno pozyskana czapka PKP z Łomży. Czekamy na kolejne dary lub użyczenie: biletów, zwłaszcza fotografii.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę