Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Prawo przegrywa z większością

Rada Gminy Łomża nie zgodziła się na wygaszenie mandatu radnego Piotra Chojnowskiego, który miał go stracić zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu, ale za to odwołała Piotra Kłysa z funkcji przewodniczącego, a nawet składu Komisji Rewizyjnej. Kłys był w grupie radnych gminy, którzy po ubiegłorocznym wyroku sądu domagali się usunięcia ze składu rady radnego, który zataił swoją współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Pod wnioskami o odwołanie radnego Kłys widnieje także podpis radnego Chojnowskiego.

Piotr Chojnowski jeszcze jako kandydat na radnego gminy z listy PiS złożył oświadczenie lustracyjne w którym podał, że nie współpracował z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa PRL-u. Prawdziwość tego oświadczenia podważyło Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Białymstoku, które skierowało do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego. 22 kwietnia 2013 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał orzeczenie stwierdzające fakt złożenia przez radnego Rady Gminy Łomża – Piotra Chojnowskiego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego. Sąd orzekł wobec lustrowanego utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy – na okres 5 lat, a także orzekł zakaz pełnienia przez niego funkcji publicznej na okres 5 lat. Wyrok 26 września 2013 roku utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Niemniej, aby radny stracił miejsce we władzy gminy potrzebna jest jeszcze formalna uchwała Rady Gminy Łomża o wygaszeniu mandatu. Na początku grudnia ubiegłego roku gdy po raz pierwszy opisywaliśmy tę sytuację, zasłaniano się, że do Urzędu Gminy nie dotarła jeszcze z sądu oficjalna informacja o tym, że radny jest kłamcą lustracyjnym. Kilka dni po naszym artykule informacja taka do urzędu wpłynęła. Zgodnie z prawem rad gminy na podjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu radnego ma 3 miesiące. Gdy termin mijał większością głosów radni punkt dotyczący wygaszenia mandatu radnego Chojnowskiego zdjęli z porządku obrad. Wówczas to sześciu radnych gminy, wśród nich także radny Piotr Kłys, na znak protestu opuściło sesję. Jeszcze tego samego dnia ośmioro radnych, wśród nich radny Piotr Chojnowski, złożyło wniosek o odwołanie radnego Kłysa z funkcji  przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Dwa dni później te same osoby złożyły kolejny wniosek tym razem domagając się całkowitego wykluczenia go ze składu tej komisji. Powodem była „utrata zaufania”. 
Wnioski trafiły na wczorajszą sesję rady gminy, i znalazły się obok projektu uchwały wygaszającej mandat radnego Chojnowskiego, której podjęcia zażądał wojewoda podlaski. I radni gminy najpierw większością głosów 6 do 9 odrzucili uchwałę o wygaszeniu mandatu skazanego wyrokiem sądowym  radnego Chojnowskiego, by później większością 8 „za”, 1 „wstrzymujący się” i 6 „przeciw” wyrzucić radnego Kłysa z komisji rewizyjnej. 
Nowym przewodniczącym komisji został Ryszard Chiliński, radny i sołtys z Siemienia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę