Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 16 czerwca 2021 napisz DONOS@

„Do pracy wrócę z podniesioną głową”

Główne zdjęcie
Jacek Karwowski wychodzi z gmachu Sądu Okręgowego w Łomży

Jacek Karwowski zwolniony w grudniu 2012 roku dyscyplinarnie z pracy w PKS Łomża rewizor może wrócić do pracy. Najpierw – w listopadzie ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Łomży uznał, że nie było podstaw prawnych do dyscyplinarnego zwolnienia go z pracy, a dziś Sąd Okręgowy w Łomży potwierdzając tamte ustalenia zmienił wyrok, m.in. przywracając go do pracy na dotychczasowych warunkach. - Wyrok jest prawomocny, a co za tym idzie wykonalny – mówił sędzia Sławomir Bagiński, przewodniczący trzyosobowego składu sędziowskiego, który rozpatrywał apelację w Sądzie Okręgowym w Łomży. - Do pracy wrócę z podniesioną głową – cieszył się z wyroku Karwowski.

Jacek Karwowski to były szef jednego ze związków zawodowych, który przekazując do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku nagrania z tajnego monitoringu stacji paliw PKS w Kolnie ujawnił tzw. afera paliwową. Pracownik został zwolniony w grudniu 2012 roku. Dyscyplinarkę dostał po przeprowadzaniu kontroli w autobusach PKS-u w których ujawnił „przepały” oraz m.in. znalazł pojemniki na paliwo. Przeprowadzenie kontroli należało do zakresu jego obowiązków służbowych, bo niespełna miesiąc wcześniej prezes PKS Łomża powierzył mu stanowisko starszego rewizora i kierownika nowej sekcji kontroli. Tydzień po pierwszej kontroli ponad 90 pracowników - niemalże sami kierowcy, zażądało wyrzucenia go z pracy, i Adam Wykowski, prezes PKS-u, zrobił to błyskawicznie. Dyscyplinarkę uzasadniał szkalowaniem firmy, skonfliktowaniem załogi, oraz tym, że listopadowe kontrole nie były z nim uzgodnione. Jacek Karwowski sprawę skierował do sądu domagając się przede wszystkim przywrócenia do pracy, bo – jak mówił - nie było żadnych podstaw prawnych do zwolnienia go z zakładu. Sąd Rejonowy w Łomży, przed którym przez kilka miesięcy toczył się proces uznał, że nie było podstaw do dyscyplinarnego zwolnienia go z pracy, ale uznał, że jego powrót do pracy jest niecelowy z uwagi na istniejący długotrwały konflikt pomiędzy nim a prezesem łomżyńskiego PKS-u. Od wyroku odwołały się obie strony. Sąd Okręgowy w Łomży uznał jednak tylko apelację Karwowskiego całkowicie odrzucając tą wniesioną przez PKS. 
Sędzia Janusz Wyszyński w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślał, że Sąd Rejonowy rozpatrując sprawę poczynił właściwe ustalenia, że nie było podstaw prawnych do zwolnienia dyscyplinarnego rewizora, ale nie zgodził się z wnioskiem Sądu Rejonowego, że dalsze pozostawanie powoda w zakładzie pracy jest bezcelowe. 
- Sąd Okręgowy zdaje sobie sprawę z bardzo poważnego konfliktu pomiędzy powodem, a częścią załogi. Uniemożliwienie mu powrotu do pracy byłoby usankcjonowaniem pewnego bezprawia – mówił sędzia Wyszyński.
- Do końca wierzyłem w sąd i jak się okazało ta wiara nie była nadaremna – mówił tuż po wyroku Jacek Karwowski. - Lada dzień złożę prezesowi (PKS Łomża – dop. red.) swoją gotowość do podjęcia pracy. Mam na to 5 dni. Do pracy wrócę z podniesioną głową.

Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny, ale stronom – PKS Łomża – przysługuje jeszcze prawo wniesienia kasacji.

zobacz: W PKS-ie nie ma kradzieży paliwa. Kto sądzi inaczej, tego prezes Wykowski zwalnia!

 

200609064623.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę