Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Zabytkowa hala zabita deskami?

Główne zdjęcie
Hala targowa na Starym Rynku w Łomży

- Zamknięcie hali na dzień dzisiejszy nie jest brane pod uwagę - zapewnia Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza. Chodzi o zabytkową halę targową na Starym Rynku. Zbudowana w 1928 roku lata świetności ma już dawno za sobą. Zainteresowanie nią zarówno klientów, którzy kiedyś masowo przychodzili tu na zakupy, jest coraz mniejsze, a konsekwencją jest coraz mniejsza liczba handlujących i coraz większy deficyt. Tylko w ubiegłym roku do utrzymania zabytkowej hali targowej na Starym Rynku trzeba było dopłacić ponad sto tysięcy złotych co stanowiło blisko połowę kosztów. Niebawem strata gwałtownie wzrośnie, bo do nowej hali zbudowanej przy dworcu PKS wyprowadzi się Straż Miejska, a prawdopodobnie także większość z pozostałych tu jeszcze handlujących. Od lat toczy się dyskusja o przyszłości hali, ale póki co nic z niej nie wynika, a hala zyskuje jedynie coraz więcej rdzy na blaszanym dachu.

Zabytkowa hala na Starym Rynku – zbudowana w 1928 roku – od lat czeka na obiecywany jest remont. Wielkie koncepcje były jeszcze w 2007 roku, gdy ówcześni rządcy miasta brali się za przebudowę Starego Rynku. Hala jako dominująca na Starym Rynku budowla miała być swoistą wisienką na torcie. Tyle tylko, że choć koncepcji i planów było wiele na razie nie ma jeszcze nawet pomysłu co można w niej zrobić.
Tymczasem nowa hala przy dworcu PKS ruszy za miesiąc, może dwa, a wtedy stara hala zupełnie opustoszeje. 
- Decyzja o funkcji Hali Targowej na Starym Rynku, po otwarciu hali na targowisku, nie została jeszcze podjęta – przekazuje Łukasz Czech. - Projektowanie przebudowy tego obiektu zostało przedłużone do końca 2014 roku. Wcześniej Prezydent chce wypracować z różnymi środowiskami projekt funkcjonalny hali, czyli określić, jakie funkcje ma ona pełnić i co konkretnie ma się w niej znajdować. 

Zmarnowana szansa
Pomysł na nową funkcję hali to jedno, a pieniądze na jego zrealizowanie to drugie. Potrzebne będzie kilka, może kilkanaście milionów złotych, których w budżecie miasta niestety nie ma.
- Wielka szkoda, że prezydent i większość radnych nie zgodzili się na moją propozycję, aby w hali umiejscowić Inkubator Przedsiębiorczości – mówi radny Maciej Głaz. - Byłyby pieniądze – wszak na budowę nowego biurowca wydamy niemal 19 milionów złotych - ale także pomysł na ożywienie Starego Rynku i ściągnięcie tu zupełnie innego grona osób – aktywnych gospodarczo i z różnymi pomysłami młodych ludzi. Niestety już jest za późno bo rozpoczęto budowę biurowca przy Sikorskiego choć pieniędzy pewnie wystarczyłoby nie tylko na remont hali, ale i na zrobienie przy okazji całego Starego Rynku. 

Co czeka zabytkową halę?
Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza zapewnia, że zamknięcie hali na dzień dzisiejszy nie jest brane pod uwagę. Póki co jej remont też nie.
- Remont hali może być przeprowadzony najwcześniej w latach 2015 – 2016 – przekazuje Czech. 
Co do tego czasu? Najtaniej byłoby ją zamknąć i zabić dechami, ale w tym roku są wybory samorządowe więc takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę