Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Bezpieczna ślizgawka

Przypadki załamania się lodu pod osobami łowiącymi ryby, przechadzającymi się, czy jeżdżącymi, a zwłaszcza bawiącymi się na zamarzniętych zbiornikach dziećmi, to najczęstsze wypadki w okresie zimowym. Pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe dlatego w wielu miejscach strażacy ochotnicy przygotowują bezpieczne lodowiska – na szkolnych boiskach. Takie lodowisko powstało m.in. przy Szkole Podstawowej w Bożejewie, w gminie Wizna.

Niestety nie wszędzie dzieci zaczynające właśnie ferie będą miały szansę na korzystanie z bezpiecznej ślizgawki. Policjanci już przestrzegają, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe. Mimo, że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, czy na zalewach czy rzekach. Na tego typu zamarznięte akweny w ogóle nie powinno się wchodzić. 

Służby ratunkowe ostrzegają, że jeśli lód się załamie, człowiek najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji - śmierci. 

Co roku w Polsce odnotowywanych jest wiele śmiertelnych wypadków związanych z załamaniem lodu pod ciężarem człowieka. 

Pamiętaj: 
- Względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. 
- Przejrzysty lód ma mocniejszą strukturę i jest wytrzymalszy. 
- Jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku jeziora woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu. 
- W ujściach rzek oraz w pobliżu mostów i pomostów lód bywa najcieńszy i podatny na pękanie. 
- Gruba warstwa śniegu może utrudnić ocenę stanu tafli lodowej, zakrywając niebezpieczne przeręble i pęknięcia. 
- Nie należy przebywać samemu w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego. Obecność drugiej osoby zwiększa szanse w razie wypadku. 
- Gdy lód zaczyna trzeszczeć to znak, by natychmiast wracać na brzeg.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę