Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sejm przegłosował powrót sądów

W piątek Sejm przyjął zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, mające pozwolić ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie większości ze zlikwidowanych przed rokiem sądów. Wśród sądów, które mają powrócić są sądy rejonowe w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem. Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a po wejściu wżycie minister sprawiedliwości będzie miał pół roku na reaktywowanie sądów.

Przyjęta przez posłów nowelizacja ustawy określa kryteria, na podstawie których minister sprawiedliwości będzie miał prawo tworzenia sądów rejonowych. Według niej sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkałych przez 50 tys. osób tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkałego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.
Przyjęte w piątek przepisy oznaczają, że spośród 79 zniesionych i przekształconych w wydziały zamiejscowe sądów kryterium obligatoryjnego przywrócenia spełnia 41, zaś kolejne 17 spełnia kryterium fakultatywnego przywrócenia. Sądy w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem znajdują się w tej pierwszej grupie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę