Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

W MPK jeszcze bez ulg z Karty Dużej Rodziny

Radni Łomży nie zajmowali się dziś projektem uchwały w sprawie wysokości cen biletów komunikacji miejskiej w Łomży, która m.in. miała wprowadzić tzw. bilety ćwiartkowe, czyli dla uczniów z rodzin posiadających wydawane przez miasto Karty Dużej Rodziny. Prezydent wycofał ten punkt z porządku obrad sesji ze względu na brak koniecznej opinii nowego cennika MPK wydanej przez OPZZ. Ulgi na biletach komunikacji miejskiej miały być największym wsparciem jakie miało zaoferować miasto rodzinom, ale mimo że Karta zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku w dalszym ciągu nie wiadomo od kiedy one będą.

Program „Karta Dużej Rodziny” został w Łomży uchwalony pod koniec września. Zgodnie z zapisami uchwały duże rodziny z Łomży od 1 stycznia 2014 roku zyskały prawo do 50% zniżek w miejskich instytucjach, i ulg w niezależnych od miasta podmiotach, które zdecydują się przystąpić do programu. Niestety wdrażania programu kuleje w mieście. Od 1 stycznia posiadacze kart mogą korzystać z 50% ulg w miejskich instytucjach kultury i MOSiR. Od 1 lutego zaczną obowiązywać ulgi w przedszkolach. Liczono, że ulgi w MPK także wejdą w życie od lutego, ale okazuje się, że jest to niemożliwe. O ile teoretycznie dorośli członkowie dużych rodzin mogliby kupować bilety ulgowe MPK, o tyle dzieci, które dzięki Karcie zyskują prawo do biletu o połowę tańszego od ulgowego, to jednak „ćwiartkowych” biletów póki co nie ma. Miała je wprowadzić nowa uchwała, ale ze względu na brak koniecznej opinii nowego cennika przez OPZZ w Białymstoku, zdjęto ją z porządku obrad środowej sesji. To oznacza, że takich ulg w Łomży od 1 lutego też nie będzie.
Z wyliczeń MPK wynika, że wdrożenie Karty Dużej Rodziny może kosztować go około 245 tys zł rocznie. Elektroniczny (tańszy) bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje dziś 86 zł, ulgowy 43 zł, a z Kartą byłyby one o połowę tańsze. W przypadku „dużej rodziny” z trójką dzieci da to 780 zł oszczędności rocznie jeśli bilety kupowane będą tylko dla dzieci, a niemal 1300 zł jeśli dla wszystkich członków rodziny. 


Na wniosek prezydenta z porządku obrad środowej sesji zdjęto także projekt uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Parku Przemysłowego Łomża Sp. z o. o. poprzez objęcie przez miasto kolejnych udziałów w spółce tym razem wartych 4 mln 589 tys zł. Prezydent Czerniawski tłumaczył, że powstał spór prawny czy wobec zapisania tych pieniędzy w budżecie miasta na 2014 rok, trzeba podejmować jeszcze jedną uchwałę. Niektórzy radni uważają jednak, że rzeczywistym powodem wycofania tego projektu uchwały z porządku sesji była obawa, że może on nie uzyskać wymaganej większości radnych. Na środowej sesji było bowiem 20 z 23 radnych miasta, a kwestia realizacji Parku dzieli łomżyńskich rajców niemal dokładnie na pół.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę