Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Budżet Obywatelski. O czym można decydować w Łomży?

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnie Koordynator działań w województwie podlaskim Fundacji „Ocalenie” zajmującej się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Ważnym wydarzeniem kończącym 2013 rok, jest uchwalenie budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski, nazywany jest również partycypacyjnym, by podkreślić jego najważniejszą cechę, czyli podejmowanie decyzji przez wszystkich mieszkańców i mieszkanki miasta. Stajemy, więc przed szansą by decydować o tym jaki kształt będzie mieć i w jakim kierunku będzie rozwijać się nasze miasto. Jest to bardzo ważne byśmy jako mieszkańcy i mieszkanki Łomży, poczuli się współgospodarzami miasta. Kwota proponowana nie jest na razie wysoka, w porównaniu z budżetami obywatelskimi innych miast i wynosi 300 tys. zł, jednak od czegoś trzeba zacząć.

Ważnym walorem budżetu obywatelskiego, oprócz zdecydowania na co wydamy określoną sumę, jest możliwość przyjrzenia się, jak wydawane są środki miejskie. Jeżeli zainwestujemy w jakiś pomysł, może nie starczyć pieniędzy na inny. Jest to też okazja by się spotkać i porozmawiać o wizji miasta.
Przykład Łodzi pokazuje, że dobrze przygotowany budżet obywatelski może pełnić role aktywizującą. Społeczność Łodzi była postrzegana jako mało zainteresowana sprawami miasta, skupiona na swoich sprawach, słabo angażująca się. Okazało się jednak, że wprowadzając mechanizmy demokracji bezpośredniej, mieszkańcy 
i mieszkanki Łodzi zgłosili szereg pomysłów, a w głosowaniu nad nimi wzięło udział ponad 129 tyś osób. 
Już wkrótce więc będziemy mieli okazje zgłaszać nasze pomysły dotyczące zmian w mieści, głosować nad nimi. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas szereg etapów, bez których budżet obywatelski, może być obywatelskim tylko z nazwy. Już teraz powinien powstać zespół do spraw wdrażania budżetu obywatelskiego, złożony z radnych, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów i społeczników, mieszkańców i mieszkanek miasta. Zespół powinien cechować się otwartością i transparentnością i być jak najbardziej jak to możliwe reprezentatywny.   
Wraz z powstaniem zespołu uruchomiona powinna zostać strona internetowa, poświęcona wyłącznie budżetowi obywatelskiemu i jego realizacji w Łomży.  Na stronie zamieszczony byłby harmonogram działań, najważniejsze pojęcia, terminy spotkań, kontakt do osób odpowiedzialnych za wdrażanie budżetu itp. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie na stronie forum, w którym można by było dyskutować na temat budżetu Łomży. 
Ponieważ, budżet partycypacyjny jest odmiennie realizowany w rożnych miastach, trzeba zastanowić się który model nam najbardziej odpowiada czy też na który jesteśmy najbardziej przygotowani. W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy i mieszkanki powinni zdecydować między innymi czy będą realizowane projekty ogólnomiejskie czy z podziałem na określone części miasta, czy jak w Białymstoku projekty będą musiały mieć charakter inwestycyjny, czy też będą głosowane wszystkie zgłoszone projekty.
Ważnym elementem budżetu jest tez walor edukacyjny. Dzięki włączeniu się w prace nad budżetem, będziemy mieli okazje przyjrzeć się wydatkom miasta. Można będzie zobaczyć skąd biorą się środki na realizacje budżetu, oraz zobaczyć na co i w jakiej ilości są wydawane. 
Najważniejsza jednak pozostanie dyskusja. Nie prowadzona przez prezydenta, radnych i ekspertów, ale otwarta na głosy wszystkich mieszkańców i mieszkanek Łomży. Jest to okazja by przekazać swoje opinie dotyczące dużych inwestycji takich jak: Park Przemysłowy, bulwary, Specjalna Strefa Ekonomiczna, zagospodarowanie Hali Targowej.
Nie czekając na kolejny etap wdrażania budżetu obywatelskiego zachęcam Państwa do dyskusji na temat naszego miasta: wykorzystując forum czy pisząc maile. Można również, skorzystać z profilu Federacji dla Łomży (facebook.com/FederacjaDlaLomzy), na którym na bieżąca będziemy zamieszczać informacje dotyczące prac nad budżetem. Spróbujmy wspólnie odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku Łomża powinna się rozwijać i na co powinniśmy zwracać uwagę. 

Kamil Kamiński
mail:kamil_kaminski@aol.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę