Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny logaunijne_starostwo.jpg

Lepsze jutro dzięki spółdzielniom socjalnym

– Mamy w naszym subregionie 11 spółdzielni socjalnych działających w różnych branżach: gastronomicznej, informatycznej, krawieckiej, papierniczej czy teleinformatycznej– mówi Dariusz Budrowski z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży. – Żadna z nich nie upadła i dalej funkcjonują, najstarsze już prawie trzy lata. Myślę, że jest to sukces, bo mówi się o tym w całej Polsce, że jest takie miejsce jak Łomża i powiat łomżyński, gdzie te spółdzielnie wypaliły i dają stałe miejsca pracy kilkuset ludziom! Projekt „Spółdzielnia socjalna – szansą na lepsze jutro”, realizowany przez Starostwo Powiatowe w Łomży i Gminę Piątnica dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego, został właśnie zakończony i podsumowany. Jest już jednak realizowany jego kolejny etap, umożliwiający aktywizację zawodową kolejnym bezrobotnym i wykluczonym.

Adam Krzysztof Sowa, wicestarosta łomżyński.
Adam Krzysztof Sowa, wicestarosta łomżyński.

– Staramy się tak angażować środki i tak kierować projektami, żeby osób wykluczonych i bezrobotnych na terenie powiatu było jak najmniej – podkreśla Adam Krzysztof Sowa, wicestarosta łomżyński. – A dzięki spółdzielniom socjalnym coraz więcej osób bezrobotnych opuszcza Urząd Pracy i zaczyna sobie radzić w życiu. Bo jeśli ktoś ma pomysły i umie je realizować, to z takim wsparciem nawet w  dzisiejszych, trudnych czasach ma na to szanse!
Projekt „Spółdzielnia socjalna – szansą na lepsze jutro” był realizowany dwa lata przez Starostwo Powiatowe w Łomży we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Piątnica. Jego całkowita wartość wyniosła blisko 1,7 miliona zł, z czego większość środków została przeznaczona na zakup sprzętu dla powstających spółdzielni i ich finansowanie. Każda z 32 osób – założycieli spółdzielni otrzymała jednorazową dotację inwestycyjną w wysokości 20 tys. zł, plus wsparcie pomostowe w wysokości 1000 zł miesięcznie przez pierwszy rok prowadzenia spółdzielni. Efektem tych działań było powstanie pięciu nowych spółdzielni oraz wsparcie dwóch już istniejących, do których doszli nowi członkowie. 
Łącznie w dotąd zrealizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łomży projektach i trzecim trwającym powstało już  11 spółdzielni.
– Starostwo Powiatowe w Łomży już po raz drugi zrealizowało z sukcesem projekt dotyczący zakładania spółdzielni socjalnych, a teraz realizuje jego trzeci komponent – mówi Dariusz Budrowski. – Powstało 11 spółdzielni socjalnych, do końca roku 2014 na pewno powstaną dwie następne. Jest się z czego cieszyć, bo te spółdzielnie zatrudniają już bardzo dużo, bo kilkaset osób. Czyli wsparliśmy kilkadziesiąt osób zakładających spółdzielnie, a pracuje w nich na stałe kilkuset ludzi – jest to więc bardzo korzystny współczynnik wsparcia.
– Bardzo mnie cieszy, że wśród trzech spółdzielni, które powstały niedawno, jest jedna z Łomży i dwie z regionu: z Kolna i ze Śniadowa, bo do tej pory rozwijały się one głównie w Łomży i jej najbliższej okolicy – dodaje wicestarosta Adam Krzysztof Sowa. – Mamy już 11 spółdzielni, wkrótce powstaną kolejne. Zaczyna się więc budować sieć spółdzielni, co jest dużą szansą rozwoju dla subregionu łomżyńskiego.
Korzyści płynące z powstawania spółdzielni socjalnych dostrzegają też okoliczne gminy, również borykające się z dużym bezrobociem i brakiem miejsc pracy. 
– Spółdzielnia socjalna pozwala walczyć z bezrobociem i pokazuje drogę innym – mówi Zenon Białobrzeski, wójt Gminy Zbójna. – Trzeba samemu szukać rozwiązań i pięć pań, które utworzyły u nas spółdzielnię Aurora, taką drogę znalazły. Na razie sobie radzą i powoli rozszerzają swoją działalność. Urząd Gminy wspiera tę inicjatywę i już widać, że jest ona słuszna i potrzebna. Dlatego też będziemy wspierali tworzenie kolejnych spółdzielni!

Nie tylko praca ale i edukacja
Uczestnicy projektu otrzymali też wsparcie szkoleniowe i doradcze, umożliwiające im zdobycie odpowiedniej wiedzy ułatwiającej założenie i dalsze prowadzenie spółdzielni socjalnej. W ramach współpracy ponadnarodowej współdziałano też z bardzo prężnie działającą, osiągającą obroty kilku milionów Euro rocznie,  włoską spółdzielnią socjalną Azalea, co zaowocowało wizytą studyjną polskich spółdzielców w Weronie. Eksperci z Włoch gościli również w Łomży, dzięki udziałowi w projekcie Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży. 
– Dzięki owocnej współpracy ze Starostwem Powiatowym w naszej uczelni 11 października tego roku odbyła się  konferencja ponadnarodowa –  mówi dr Mateusz Goc, prorektor WSZiP im. B. Jańskiego w Łomży. – Gościliśmy przedstawicieli spółdzielni socjalnej Azalea i uniwersytetu w Weronie i pragniemy kontynuować współpracę z nimi zarówno na płaszczyźnie edukacyjnej jak i naukowo-badawczej.
Sukcesy i prężny rozwój łomżyńskich spółdzielni socjalnych Alexis, Delta czy NETLAJT sprawiły, że początkowo niewielkie zainteresowanie ideami spółdzielczości znacznie się zwiększyło, wpływając korzystnie na aktywizację osób nie mogących znaleźć pracy. 
– Pierwszy projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w Łomży nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem jak następne – mówi Dariusz Budrowski. – Ludzie nie wiedzieli wtedy co to są spółdzielnie socjalne, że wiąże się to z pracą i działalnością gospodarczą. Sukces pierwszego projektu pokazał, że jest to trwałe miejsce pracy, w dodatku inaczej niż przy tzw. zwykłej działalności gospodarczej, zysk spółdzielni jest przeznaczany na zatrudnianie kolejnych osób czy inwestycje w sprzęt, a nie przejadany. Do tego widać, że na sukces i rozwój spółdzielni pracują wszystkie zatrudnione w niej osoby, a doświadczenie zawodowe spółdzielców i umiejętności, które nabyli w czasie projektu, podczas szkoleń zawodowych, są przydatne, zaś działalność spółdzielni jest odpowiedzią na potrzeby rynku. 
– Jeszcze 5-6 lat temu województwo podlaskie było w zakresie ekonomii społecznej białą plamą – ocenia Sylwia Borowczyk z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. – Obecnie ilość działań podejmowanych na rzecz ekonomii społecznej i samych podmiotów ekonomii społecznej to nasz przyczynek do tego, by przedsiębiorczość społeczna się rozwijała. Dlatego bardzo się cieszę, że Starostwo Powiatowe w Łomży jest tak otwarte na inicjatywę ekonomii społecznej i jest tak w nią zaangażowane!

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę