Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

SLD chce powrotu województwa łomżyńskiego

Główne zdjęcie
Działacze lewicy w Łomży od lat przy okazji Święta Pracy 1 maja składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą województwo łomżyńskie (1975–1998)

- Rada Miejska SLD w Łomży popiera, przedstawiony na Konwencji Krajowej SLD, pomysł przywrócenia 49 województw – czytamy w stanowisku przesłanym przez Adama Dębskiego przewodniczącego RM SLD w Łomży. Działacze lewicy podkreślają, że „eksperyment” rządu Jerzego Buzka podziałem na 16 województw nie sprawdził się, bo reforma „doprowadziła do zatrzymania rozwoju wielu ośrodków miejskich takich jak nasza Łomża”.

- Po 15 latach od wejścia w życie reformy widzimy postępującą degradację tych miejscowości – podkreślają działacze łomżyńskiej SLD. - Pan Premier Tusk powinien ponownie wsiąść w swój „tuskobus” i pojechać kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Zobaczy wtedy umierające miasteczka, z których młodzi ludzie uciekają do metropolii, bo w ich miejscowościach brakuje pracy i nie ma dla nich żadnych perspektyw. 
Jako drugi argument za przywróceniem 49 województw – według SLD - jest realizacja idei Unii Europejskiej – zrównoważonego rozwoju regionów, który obecnie nie jest przez Polskę realizowany (środki z UE trafiają do dużych miast – stolic obecnych województw). 
- Polityka spójności ma na celu wspieranie działań prowadzących do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej – czytamy w stanowisku  Rady Miejskiej SLD w Łomży. - W szczególności Unia Europejska zmierza do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju regionów oraz likwidacji zacofania najmniej uprzywilejowanych regionów i wysp, w tym obszarów wiejskich. W praktyce w naszym kraju strategiczne inwestycje finansowane ze środków wspólnotowych są realizowane w pierwszej kolejności w stolicach 16 województw a gdy pozostaną jakieś środki dostaje je prowincja co pogłębia dysproporcję w rozwoju. 
Powrót do 49 województw spowoduje regionalizację administracji a co za tym idzie dystrybucji środków UE i posłuży rozwojowi gospodarczemu. Gminy są zbyt słabe, żeby współfinansować projekty o odpowiedniej dla przemysłu skali. Obecne województwa są zbyt odległe od problemów regionalnych i nie są w stanie prowadzić efektywnej polityki rozwoju mniejszych ośrodków. Dlatego też mamy nadzieję, że urzędnicy którzy będą bliżej ludzi, postawią sobie za cel  walczyć o swoje „małe ojczyzny”. To dla nich i dla swojej przyszłości będą pracować i starać się o pozyskanie jak największej ilości środków finansowych z UE.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę