Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sądowa reaktywacja w Grajewie?

Sąd Rejonowe w Grajewie ma szansę powrócić na mapę polskich sądów. Jak poinformowała „Rzeczpospolita” PSL dogadał się z PO w trakcie prac nad projektem prezydenckim dotyczącym ustroju sądów powszechnych w sprawie obniżenia wymogów ludnościowych i wpływu spraw dla przywracanych małych sądów. Po jej wejściu w życie miałoby powrócić 41 spośród 79 zlikwidowanych reformą Gowina sądów rejonowych. Nowe kryteria w tym roku spełniłyby oba zlikwidowane sądy - w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem, ale powrót tego drugiego uniemożliwiałaby liczba zbyt mała liczba mieszkańców Zambrowa.

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował wprowadzenie stałych kryteriów tworzenia i likwidowania sądów rejonowych. Według jego projektu jeden sąd okręgowy mógł być powołany dla obszaru zamieszkałego przez 60 tys. mieszkańców i tam, gdzie rozpatrywanych jest minimum 7 tys. spraw rocznie. To oznaczało, że na prezydenckiej liście nie było ani sądu w Wysokiem Mazowieckiem gdzie brakowało raptem kilkuset mieszkańców, ani sądu w znacznie mniejszym Grajewie. 
Uzgodniona przez PSL i PO poprawka do prezydenckiego projektu – o której napisała „Rzeczpospolita” - mówi o tym, że sądy byłyby powoływane dla obszaru zamieszkałego przez 50 tys. ludzi i tam, gdzie rocznie rozpatruje się minimum 5 tys. spraw.
Taki limit ludności spełnił by nawet sąd w Grajewie, którego obszar właściwości obejmuje nie tylko powiat grajewski  z niespełna 49,5 tys. mieszkańcami, a le także dwie małe gminy Trzcianne i Goniądz liczące w sumie ok. 2,5 tys mieszkańców. Także limit 5 tysięcy spraw rozpatrywanych w wydziałach cywilnych, karnych oraz rodzinnych i nieletnich w tym roku zostanie tu wykonany. 
W znacznie większym niż Grajewo Wysokiem Mazowieckiem (powiat 59,8 tys. mieszkańców) nowe limity też mogłyby zostać spełnione. Niemniej zgodnie z prezydenckim projektem sąd rejonowy może być utworzony tylko wtedy, gdy zmiana nie spowoduje, że istniejący sąd rejonowy nie będzie spełniał tych kryteriów. Tymczasem Sąd Rejonowy w Zambrowie, bez Wysokiego Mazowieckiego miałby tylko około 47 tysięcy mieszkańców „pod opieką”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę