Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

W hołdzie bohaterom wolnej Polski

Główne zdjęcie
Forteca

Koncert w hołdzie żołnierzom bohatersko walczącym we wrześniu 1939 roku pod Wizną odbył się w Łomży. Upamiętniono także innych bojowników o wolność i niepodległość, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego, który wsławił się założeniem siatki ruchu oporu w obozie w Oświęcimiu i brawurową ucieczką stamtąd. Wystąpili: kultywująca tradycje patriotyczne, rockowa Forteca oraz łomżyńscy raperzy z PsG Klika. – 74 lata temu rozpoczęła się bitwa pod Wizną, która przeszła do historii jako Polskie Termopile – mówił Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej. – To jeden z powodów, dla których tu się spotykamy, ale nie jedyny. Bo pamięć o narodowych bohaterach, o daninie krwi, to niezbędny warunek do przetrwania i budowania siły każdego narodu!

Marcin Chludziński
Marcin Chludziński
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Forteca
Raperzy z PsG Klika
Raperzy z PsG Klika
Raperzy z PsG Klika
Raperzy z PsG Klika

Sobotni koncert patriotyczny  „Młodzi dla Łomży – Łomża dla młodych!” został zorganizowany w ramach projektu Inicjatywa Dla Łomży, dzięki współpracy: Klubu Republikańskiego, Stowarzyszenia KoLiber i Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej, przy wsparciu Stowarzyszenia Wizna 1939 oraz Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.
– Jako projekt Inicjatywa Dla Łomży chcemy pokazać, jak możemy współcześnie okazywać patriotyzm – mówi Marcin Bagiński, prezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia KoLiber. – Chcemy pokazać, że patriotyzm to nie tylko patetyczne słowa i składanie kwiatów, że może być czymś więcej. Dzisiejszy koncert to kolejne takie wydarzenie po naszej niedzielnej akcji „Przelej krew dla Łomży”. 1 IX, aby upamiętnić polskich bohaterów walczących w czasie drugiej wojny światowej, zorganizowaliśmy akcję oddawania krwi, której udało nam się zebrać 12 litrów dla Łomżyńskiego Centrum Krwiodawstwa. 
Pomimo tego, że koncert został zorganizowany dla upamiętnienia obrony Wizny pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa, nie zapomniano też o innych bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę. Złożono hołd zarówno obrońcom Łomży poległym w wojnie polsko-bolszewickiej, jak i ich następcom z 33 Pułku Piechoty, walczącym z hitlerowcami we wrześniu 1939 r. Zaś doskonałą okazją do przypomnienia zasług rotmistrza Pileckiego była emisja filmu dokumentalnego „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. 
– Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Pileckiego, mówił, że na jego ojca wydano dwa wyroki śmierci  – mówi Maksymilian Migo, wokalista Fortecy. – Pierwszy rzeczywisty, ze strzałem w tył głowy w 1948 r. Drugi to zatarcie pamięci o nim. Ale to się władzom komunistycznym nie udało, rtm. Pilecki pozostał w naszej pamięci, a prawda o nim jest odkrywana. 
Stowarzyszenie Auschwitz Memento w 70 rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu zorganizowało konkurs „Uciekinierzy 2013”. 
– Zgłosiliśmy się do tego konkursu i wygraliśmy w castingu – mówi Migo. – To była w sumie nagroda dla nas, bo mogliśmy tę historię poczuć na własnej skórze, a ta autentyczność jest najważniejsza, skoro od 7 lat zajmujemy się kultywowaniem patriotycznych tradycji!
Czterech muzyków zespołu Forteca przez 6 dni podążało śladami ucieczki  rtm. Pileckiego i jego dwóch towarzyszy, pokonując 180 km i odwiedzając z kamerą te same miejsca, poszukując śladów oraz świadków tej brawurowej ucieczki. 
– Ten temat tak nam wszedł w krew, że uznaliśmy, iż takiemu bohaterowi należy się cała płyta, a nie tylko jeden numer – zapowiada Migo. – A mając możliwość współpracy z jego synem mamy też wielką szansę, że ta płyta powstanie i już w marcu powinna być jej premiera.

Rock i hip-hop z patriotycznym przekazem
Utworu „Ochotnik” opowiadającego o rtm. Pileckim nie mogło zabraknąć w repertuarze łomżyńskiego koncertu Fortecy. Ci, którzy spodziewali się rockowego uderzenia, podobnie jak we wrześniu 2009 r., kiedy to zespół poprzedzał Sabaton, usłyszeli jednak Fortecę w wydaniu akustycznym, dostosowanym do możliwości sali w Szkołach Katolickich. 
–To był nasz trzeci taki koncert, pierwszy z nowym basistą, po jednej próbie- podkreśla Migo. Zespół skupił się na płycie „Kto dziś upomni się o pamięć?”, grając, m.in. „Obronę Poczty Polskiej”, „Orlątko”, „Żołnierze wyklęci – niezłomni żołnierze” czy na bis „Szarą piechotę”.
Musieli też zagrać utwór „Obrońcy spod Wizny”, który napisali specjalnie kilka lat temu przed koncertem w Górze Strękowej, dla uczczenia kpt. Raginisa i jego podkomendnych. 
– Wcześniej graliśmy już dwa razy tego seta akustycznego, w Szczyrku i we Wrocławiu, tydzień temu – wyjaśnia Migo. – Nie mieliśmy przygotowanego tego utworu, no ale na to miejsce trzeba było go zrobić!
Po akustycznym, jednak stricte rockowym występie, na scenę wyszli raperzy z PsG Klika.
– Muzyka to nasza pasja, hobby, oderwanie od rzeczywistości, pracy, codziennych problemów – mówi Patryk „Słejzi” Wąsowicz. – Możemy je przełożyć na papier, do beatu, ale nie nam oceniać naszą muzykę. Do zrobienia klipu namówili nas nasi znajomi, którzy kibicują nam cały czas, byli tu dzisiaj bardzo licznie! 
Ten klip to zdobywający coraz większą popularność „Prestiż”, odwołujący się do lokalnego patriotyzmu oraz przywiązania do swej małej ojczyzny. Łomżyńscy raperzy nie zapominają też o szacunku dla tutejszych bohaterów, którym również zawdzięczamy wolność i niepodległość.
– Lokalny patriotyzm i nasi bohaterowie powinni być bardziej eksponowani – podkreśla Michał „Levy” Lewandowski. – Bo mówimy o Powstaniu Warszawskim czy innych wydarzeniach historycznych, a tutaj też mamy bogatą historię – wystarczy tylko sięgnąć do źródeł i kultywować te tradycje.
Pomimo braku stricte patriotycznych tekstów, takich, jakie ma w repertuarze chociażby Forteca, słowa takich utworów PsG Klika, jak „Pomyśl”, „Za głosem serca” czy „Jestem stąd” dobrze pasowały do wymowy sobotniego koncertu, a raperzy już myślą o ich nagraniu.
– Zaczynamy pracę nad płytą i w bliżej nieokreślonym terminie, jak uznamy ją za kompletną, zostanie wydana – zapowiada Michał „Levy” Lewandowski. – Chcemy też rozruszać lokalną scenę muzyczną, która tak naprawdę nie istnieje – taki jest nasz cel. Robimy to nie tylko dla siebie, ale dla tej dużej rzeszy ludzi, którą reprezentujemy!

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk, Marek Maliszewski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę