Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Uważaj w lesie. Jest bardzo sucho.

Trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego ogłoszono w lasach Nadleśnictwa Łomża i Nowogród. Według danych na godzinę 13.00 wilgotność ściółki leśnej w Dębnikach pod Nowogrodem wynosiła 15%, a w Baczach Mokrych koło Wygody jedynie 12,4%. Przy wysokiej temperaturze powierza w takich warunkach każda iskra może spowodować pożar lasu.

Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. Okres wakacji sprzyja leśnym spacerom, ale także rozpalaniu ognisk na obszarach leśnych. Tymczasem nieostrożność ludzi i celowe podpalenia są przyczyną około 70% leśnych pożarów. A las płonie szybko. Pożar ściółki rozprzestrzenia się z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę, a więc od momentu pojawienia się ognia do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej może spłonąć nawet kilka hektarów lasu.
Teraz ściółka leśna w wielu miejscach może mieć wilgotność kartki papieru i paliłaby się tak samo szybko...  Leśnicy przypominają, że w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie wolno używać otwartego ognia, nie wolno palić tytoniu czy wyrzucać niedopałków, niedozwolone jest również grillowanie i rozpalanie ognisk. 

Na terenie powiatu łomżyńskiego lasy obejmują ponad 10% jego powierzchni. Największe kompleksy leśne występują na terenie Czerwonego Boru oraz wzdłuż drogi Nowogród – Myszyniec.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę