Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

W Grądach Nowogrodzkich liczą straty

Z około 10 uszkodzonych przez niedzielną nawałnice domów w Grądach Nowogrodzkich tylko jeden, doznał takich uszkodzeń, które kwalifikują się do wystąpienia do wojewody o zasiłek dla rodziny. Dziś w Grądach były komisje z Urzędu Gminy w Nowogrodzie i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. - W większości przypadków straty były niewielkie i zostały już albo usunięte lub trwale zabezpieczone – mówi Barbara Kuczyńska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodzie. - W tym jednym domu o który będziemy występować o zasiłek mieszka sześć osób, w tym troje dzieci, i tu wymagana jest szybka interwencja, bo wiatr zerwał z jednej strony pół, a z drugiej 1/4 część dachu.

Nawałnica nad Grądami pod Nowogrodem przeszła w niedzielę około godziny 18.00. Trwała tylko około 10 minut, ale we wsi nie ma praktycznie gospodarstwa, które by nie ucierpiało. Grad, ulewny deszcz i wichura uszkadzała dachy budynków, łamała drzewa, niszczyła uprawy. Strażacy, których wzywano do pomocy w usuwaniu skutków nawałnicy podają, że pracowali przy zabezpieczaniu domów i usuwaniu najpoważniejszych uszkodzeń do godziny 2.00 w nocy. 
Komisja z gminy, która pojawiła się dziś rano w Grądach szacowała straty jedynie w budynkach mieszkalnych. Tylko przy zniszczeniach domów właściciel mogą liczyć na sięgający do 6 tys zł zasiłek wypłacany z Budżetu Państwa za pośrednictwem wojewodów. Wniosek o wypłatę tych środków ma być sporządzony jeszcze dziś, a pieniądze – zgodnie z dotychczasową postawą wojewody – poszkodowani powinni otrzymać w ciągu kolejnych 24 godzin.  

W gminie Nowogród ma zostać powołana też komisja, która będzie szacowała straty w gospodarstwach w tym w budynkach gospodarczych, które są znacznie większe.  Zgodnie z przepisami w przypadku zniszczonych upraw rolnych, czy też  budynków gospodarczych, rolnicy mogą liczyć na pomoc w formie preferencyjnych kredytów. Niskooprocentowany kredyt (rolnik płaci 1,5 %, resztę płaci bankowi państwo) przysługuje wtedy, jeśli straty w uprawach są wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji rolnika z ubiegłych trzech lat. W przypadku budynków gospodarczych - gdy wartość uszkodzeń przekracza 1 050 zł. 

Mieszkańcy Grąd czekają też na wizyty komisji z firm ubezpieczeniowych – mają się pojawić w ciągu 7 dni - które będą szacowały straty do wypłaty odszkodowań. 

zobacz: Nawałnica siała zniszczenie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę