Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Znalazł i nie oddał podlega karze

Policjanci zatrzymali 18-latka, mieszkańca jednej z podłomżyńskich miejscowości, który znalazł i przywłaszczył, używał jak swój telefon komórkowy. To przestępstwo. Po przedstawieniu zarzutów młodzieniec chce dobrowolnie poddać się karze w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat i dozór kuratora. Karę musi zatwierdzić sąd, odzyskany telefon trafił już do prawowitego właściciela.

POLICJA PRZYPOMINA!
Każdy, kto:

  • nie zawiadomi Policji lub innego organu państwowego w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,
  • nie podejmie poszukiwania właściciela rzeczy (zwierzęcia) w stosowny sposób w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,

może odpowiadać karnie. Jeżeli wartość rzeczy nie przekracza 250zł, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tyś. zł. Gdy wartość rzeczy przekracza 250zł., może grozić za to kara pozbawienia wolności do lat 3. 

Natomiast każdy, kto znajdzie zagubioną rzecz i zwróci ją właścicielowi, może żądać od niego wypłaty znaleźnego. Zgodnie, bowiem z treścią przepisu art. 186 Kodeksu cywilnego znalazca, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swe roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę