Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

70. rocznica wymordowania mieszkańców wsi Krasowo-Częstki

Mija 70 lat od bestialskiego mordu mieszkańców wsi Krasowo-Częstki w gminie Nowe Piekuty pod Wysokiem Mazowieckiem. 17 lipca 1943 roku o świcie Niemcy otoczyli całą wieś, a mieszkańców – oddzielnie mężczyźni, oddzielnie kobiety i dzieci – zgromadzono na jednej posesji i wymordowano. Zginęło 257 osób z 47 rodzin. Po egzekucji ciała pogrzebano w dwóch oddzielnych dołach, wieś obrabowano, a następnie spalono. Mord wszystkich mieszkańców wsi Krasowo-Częstki był zemstą Niemców za zabicie przez polskich partyzantów 8 żandarmów niemieckich. Wybrano tę wieś, bo była wówczas największą w rejonie Wysokiego Mazowieckiego. Pacyfikacji dokonała „Grupa Müllera”.

Jak pisał Jerzy Smurzyński "Grupa Müllera pacyfikowała szlak od Grodna poprzez Białystok i Grajewo po Łomżę i Zambrów, oraz miejscowości po obu stronach szosy Łomża – Białystok, dokonując kilkudziesięciu bestialskich, masowych egzekucji. To właśnie Müller i szczególnie aktywna pod jego kierownictwem miejscowa żandarmeria spowodowali, że lipiec 1943 roku był najczarniejszym okresem okupacji nie tylko na Ziemi Łomżyńskiej. W tym jednym miesiącu w pow. łomżyńskim poniosło śmierć w kilku egzekucjach, według rozplakatowanego w lipcu 1943 r. ogłoszenia dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na Okręg Białostocki (Archiwum Akt Nowych sygn. 202/III-7 t. 5 str. 347–348) ponad tysiąc osób, a we wszystkich miastach powiatowych Okręgu Białostockiego w dniu 15 lipca 1943 r. rozstrzelano po 9 rodzin miejscowej inteligencji, w tym kobiety, starców i dzieci. Ogółem w lipcu 1943 r. poniosło śmierć ok. 12 proc. wszystkich ofiar, jakie zginęły na Ziemi Łomżyńskiej podczas całej okupacji niemieckiej. Mówi o tym m.in. dokument Delegatury Rządu „Masowe egzekucje na Białostocczyźnie w czasie od 10 do 15 lipca 1943 roku – Archiwum Akt Nowych sygn. 202/I-34 str. 159). Według tego samego dokumentu napływające z Białostocczyzny wiadomości były tak przerażające, że wydawały się nieprawdopodobne. Dlatego z Delegatury Rządu wysłano specjalnego kuriera, który potwierdził je w całej rozciągłości." 

źródło: Jerzy Smurzyński „Grupa Müllera”, Komunikat Nr 22 ZG TPZŁ

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę