Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Ksiądz, rabin i iman w Łomży „mogą żyć bez konfliktów”

Główne zdjęcie
Łomża, 16 czerwca 2011r

Dyskusja rabina Michaela Schudrich, księdza Jacka Czaplickiego i imama Janusza Aleksandrowicza jest jednym z elementów drugiego Łomżyński Tydzień Wielokulturowości. Cykl imprez organizuje Fundacja „Ocalenie”. - Czy tego chcemy, czy też nie świat staje się wielokulturowy – mówi Kamil Kamiński. - Chodzi nam o wzajemne poznanie się. Jeśli młodzi ludzie będą wyjeżdżać z Łomży do Londynu, to co tam zobaczą nie powinno być dla nich zaskoczeniem. Punktem kulminacyjnym Tygodnia ma być wielokulturowe „miasteczko”, które w przyszły czwartek stanie na Starym Rynku. Będzie można zapoznać się z kulturą uchodźców, ich obyczajami, religią i zobaczyć ich codzienne życie.

- Dziś o muzułmanach mieszkańcy Łomży wiedzę czerpią z mediów. A podczas Tygodnia Wielokulturowości będzie można spotkać się z nimi twarzą w twarz, porozmawiać i skonfrontować te medialne przekazy – mówi Kamil Kamiński. 
Pierwszym punktem programu w Tygodnia  Wielokulturowości będzie czwartkowa konferencja dotycząca wykluczenia społecznego uchodźców zorganizowana w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolejnym punktem ma być poniedziałkowe spotkanie międzyreligijne pomiędzy przedstawicielami judaizmu, katolicyzmu i islamu. Zaproszenie na spotkanie przyjęli rabin Michael Schudrich, ksiądz Jacek Czaplicki, i imam Janusz Aleksandrowicz, a ich dyskusja  o tym czy wyznawcy różnych religii mogą żyć bez konfliktów odbędzie się w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 (przy parafii Krzyża Świętego). 
W tym roku w sposób szczególny poruszony będzie temat repatriantów. O ich sytuacji w Polsce w przyszłą środę będzie mówiła Dorota Parzymies, prezes Fundacji „Ocalenie” na spotkaniu w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Bernatowicza 
- Fundacja „Ocalenie” została założona po to aby pomagać Polonii na Kaukazie – podkreśla Kamiński.
Punktem kulminacyjnym Drugiego Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości będzie Trzeci Łomżyński Dzień Uchodźcy. W czwartek, 20 czerwca, na Starym Rynku w Łomży powstanie wielokulturowe „miasteczko” z namiotami kaukaskim, sudańskim, wietnamskim, kulinarny, namiot zabaw i warsztatów. 
- Zapoznamy się z kulturą uchodźców, ich obyczajami i religią, spróbujemy specjałów kuchni czeczeńskiej, obejrzymy zdjęcia prezentujące ich codzienne życie – mówi Kamil Kamiński zapraszając mieszkańców Łomży.
Tego samego dnia wieczorem (18.00) w Kinie Milenium odbędzie się pokaz filmu „Droga na drugą stronę” w reżyserii Ancy Damian. Film jest animowanym dokumentem przedstawiającym historie Claudio Crulica, 33-letniego Rumuna, który podczas pobytu w Polsce zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież i aresztowany. W ramach protestu rozpoczyna głodówkę. Zarówno na ten film do kina, jak i na wszystkie inne wydarzenia wstęp jest wolny.

więcej: Drugi Łomżyński Tydzień Wielokulturowości www.ocalenie.org.pl

 

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę