Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Na dach domu biskupiego i...

Główne zdjęcie
Jacek Piorunek (członek zarządu województwa podlaskiego), bp Tadeusz Bronakowski

Cztery umowy na dofinansowanie z środków samorządu województwa prac w zabytkach diecezji łomżyńskiej podpisał w poniedziałek rano w Łomży Jacek Piorunek, członek zarządu województwa. W sumie w tym roku do 14 podmiotów z Łomży i regionu, w tym 12 diecezjalnych, na opiekę nad zabytkami trafi 290 tys zł. - Wyrażamy wielką radość i wdzięczność, za okazaną pomoc - mówił biskup sufragan Tadeusz Bronakowski. - Największym beneficjentem są parafie, bo większość naszych zabytków to budynki sakralne. To jest nasze wspólne dziedzictwo narodowe, o które wszyscy musimy dbać – mówił Piorunek.

Jacek Piorunek, bp Tadeusz Bronakowski, Bożena Śliwowska, o. Mirosław Ferenc
Jacek Piorunek, bp Tadeusz Bronakowski, Bożena Śliwowska, o. Mirosław Ferenc
Ks. Dariusz Dąbrowski
Ks. Dariusz Dąbrowski
Ks. Piotr Mazurek, ks. Marian Mieczkowski, Ks. Stanisław Uradziński, Jacek Piorunek, bp. Tadeusz Bronakowski
Ks. Piotr Mazurek, ks. Marian Mieczkowski, Ks. Stanisław Uradziński, Jacek Piorunek, bp. Tadeusz Bronakowski

Podpisanie umów odbywało się w budynku Szkół Katolickich w Łomży. I Katolickie Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego przy ul. Sadowej 12 jest jednym z beneficjantów. Na remont izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych budynku, co jest - IV etapem czyli naprawą uszkodzeń spowodowanych brakiem takiej izolacji szkoła otrzymała 27 tys zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. 
O 5 tys zł więcej wyniesie dotacja na remont wydzielonej części zabytkowego Klasztoru Braci Mniejszych kapucynów w Łomży przy ulicy Krzywe Koło 3. W pochodzącym z XVIII wieku budynku ma zostać przywrócony historyczny (pierwotny) wygląd południowej ściany korytarza zamykającego klauzurę. 
Dotacją równą 33 000 zł samorząd województwa wesprze także remont dachu w zabytkowym budynku Pałacu Biskupiego w Łomży. Budynek pochodzi z 1925 r., a koszt prac oszacowano na ponad 200 tys zł. 
Dziś podpisano także umowę na dofinansowanie kwotą 18 tys zł malowanie elewacji pochodzącego z I połowa XIX w Kościoła Parafialnego p.w. Św. Anny w Kolnie.

Wcześniej, w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, podpisano umowę na dofinansowanie kolejnego, już szóstego etapu prac remontowo-konserwatroskich przy XVI-wiecznej świątyni kościoła katedralnego p.w. Św. Michała Archanioła w Łomży. Tym razem dotacja wynosi 40 tys zł, a pieniądze mają zostać przeznaczone na remont więźby dachowej nawy północnej świątyni.

Dwie dotacje na zabytki nie związane z kościołem łomżyńskim to 10 tys zł dla państwa Serafin na zakup stolarki okiennej (29 szt.) na tylną oraz boczne strony zabytkowego budynku (koniec XIX w.) przy ul. Polowej oraz 7 tys zł dla Fundacji „Dobra Prowincja” na inwentaryzację architektoniczno-konserwatorską, ekspertyzę mykologiczną i badania geotechniczne kirkutu łomżyńskiego z lat 20-te XX w.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę