Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomża miasto niedostępne dla niepełnosprawnych

Główne zdjęcie
Łomża,

Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie stan dostosowania obiektów użyteczności publicznej w Łomży dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. W latach 2009 – 2012 (I półrocze) na obszarze miasta Łomża oddano do użytkowania 82 obiekty użyteczności publicznej, a wszystkie kontrolowane w ubiegłym roku przez NIK – 15 - były niedostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Zdecydowana większość z nich – w ocenie Izby - było „niedostępnych dla osób niepełnosprawnych”.

Jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK z 15 kontrolowanych obiektów w Łomży we wszystkich nie były w różnym stopniu spełnione warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 11 obiektów użyteczności publicznej było niedostępnych dla osób niepełnosprawnych, a cztery kolejne nie były w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. NIK negatywnie oceniła także działalność nadzoru budowlanego, który dopuść do użytkowania te obiekty. 

Województwo też niedostępne
NIK pod kątem dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych skontrolowała nie tylko Łomżę. Z raportu wyłania się wręcz tragiczny obraz. 
- Bariery architektoniczne wciąż ograniczają, a często wręcz wykluczają niepełnosprawnych z życia publicznego – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. -  Aż 110 ze 121 skontrolowanych obiektów (90,9%) nie zostało odpowiednio przygotowanych. 
Pomimo istnienia takiego obowiązku, w żadnym z ośmiu skontrolowanych powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego (w tym i w Łomży – dop.red) nie sprawdzano dostarczanej dokumentacji projektowej obiektów użyteczności publicznej pod kątem zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym. Inspektorzy nadzoru budowlanego bezkrytycznie akceptowali wadliwe projekty budowlane. Ponad połowa projektów sprawdzonych przez NIK została wykonana niezgodnie z prawem. Raport NIK wskazuje także przypadki obowiązkowych kontroli obiektów użyteczności publicznej przeprowadzonych przez nadzór budowlany nierzetelnie. W efekcie - z powodu niewłaściwego wykonywania zadań przez organy nadzoru budowlanego - powstawały lub dopuszczane były do użytku budynki niedostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, „nieprzyjazne” przede wszystkim dla osób na wózkach  - ocenia NIK.

NIK podaje także, że kłopot z likwidacją barier architektonicznych w województwie podlaskim potwierdziły również wyniki badania ankietowego, skierowanego przez Izbę do 94 organów administracji publicznej. Z uzyskanych informacji wynika, że 84% budynków będących siedzibami tych organów nie spełnia - w różnym stopniu - potrzeb osób niepełnosprawnych.
Szacuje się, że w województwie podlaskim żyje blisko 132 tys. osób niepełnosprawnych czyli – 11% ogółu mieszkańców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę