Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

I Komunia Święta będzie w trzeciej klasie

Główne zdjęcie
Bp Janusz Stepnowski

Dzieci z Diecezji Łomżyńskiej, które rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych 1 września 2013 r. Komunię Święta będą miały pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej, czyli na zakończenie pierwszego cyklu edukacyjnego. Specjalny dekret w tej sprawie wydał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Zmiana związana jest z wprowadzeniem nowej Podstawy Programowej Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.

- Zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 8 marca 2010 r. w Warszawie Podstawa Programowa Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce oraz opracowany do tej Podstawy i przyjęty przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski Program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach zakłada przyjmowanie I Komunii Świętej na koniec pierwszego cyklu edukacyjnego czyli w klasie trzeciej – wyjaśnia w dekrecie bp Stepnowski. - Wobec powyższych zmian, zgodnie z kan. 913 Kodeksu Prawa Kanonicznego postanawiam, że w Diecezji Łomżyńskiej I Komunia Święta będzie udzielana zgodnie ze wskazaniami zawartymi w wyżej wymienionych dokumentach czyli pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej. 
Postanowienie biskupie dotyczy dzieci, które 1 września 2013 r. rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych  
- Tym samym – jak wyjaśnia biskup Stepnowski - rozpoczną one trzyletnie przygotowanie do sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii Świętej w oparciu o podręczniki zatwierdzone Dekretem z dnia 11 kwietnia 2013 r. N. 462/B/2013.
Biskup przypomina też, że zgodnie z postanowieniem statutu 271 Pierwszego Synodu Diecezji Łomżyńskiej, uroczystość Komunijną należy organizować wyłącznie w niedzielę na Mszy św. parafialnej dla podkreślenia paschalnego i wspólnotowego charakteru sakramentu Eucharystii.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę