Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Winniczki po 1,5 zł/kg

Główne zdjęcie
Ślimaki

120 ton ślimaków winniczków można zebrać w tym roku w województwie podlaskim - przewiduje limit Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ślimaki można zbierać do końca maja, ale Polska Agencja Prasowa powołując się na Dariusza Cymka, który prowadzi skup surowców zielarskich w okolicach Łomży, informuje że póki co ślimaków w skupie nie ma bo zbieraczom nie sprzyjała pogoda. Noce są jeszcze za chłodne, potrzeba też więcej wilgoci i co najmniej jeszcze kilku cieplejszych dni.

PAP podaje, że Cymek chce kupić w tym roku 5 ton winniczków. Płaci po 1,5 zł za kilogram, czyli tyle samo co przed rokiem. Winniczki można zbierać od 20 kwietnia, ale nie wszystkie - tylko te, których muszla ma więcej niż 3 cm średnicy, i nie wszędzie - nie można zbierać ślimaków w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach.

W 2012 roku w całym województwie podlaskim zebrano 42 tony winniczków. Ze skupu są one transportowane do firm przetwarzających ślimaki w gotowy produkt spożywczy, który trafia na stoły smakoszy, głównie na zachodzie Europy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę