Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w strugach deszczu

Ponad sto osób zebrało się na Placu Papieża Jana Pawła II w Łomży by uczcić 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To tu miały się odbyć główne miejskie i powiatowe uroczystości trzeciomajowe ale ze względu na obficie padający deszcz w zasadzie ograniczyły się do odtworzenia hymnu i złożenia kwiatów przed znajdującym się na środku placu pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty, oraz przed znajdującym się u wejścia do pobliskiego seminarium pomnikiem Jana Pawła II.

Zebranych na uroczystościach organizowanych wspólnie przez Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Łomży przywitał prezydent Mieczysław Czerniawski. Mówił, że ze względu na deszcz, robi to także w imieniu styarosty Lecha Szbłowskiego oraz obecnych na uroczystości posła Lecha Kołakowskiego i członka zarządu województwa Jacka Piorunka.
- W deszczowy dzień spotykamy się w sercu Łomży aby uczcić 222 rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie i drugiej w świecie. Aby oddać hołd i cześć autorom Konstytucji 3 Maja – mówił Czerniawski dodając, że Konstytucja ta została uchwalona nie w walce, a w zgodzie i dziś powinniśmy brać przykład z dziadów i ojców bo zgoda buduje.

Po złożeniu kwiatów przez kilkanaście delegacji władz, instytucji, kombatantów i organizacji kwiatów przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty i jednej wiązanki przed stojącym w pobliżu  pomnikiem Jana Pawła II uroczystość zakończono. Jej uczestnicy mieli spotkać się trzy kwadranse później w Katedrze, gdzie sprawowano uroczystą Mszę Świętą w intencji ojczyzny. Dziś Kościół obchodzi także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Foto:
Foto: Lech Antoni Kołakowski - poseł, Jacek Piorunek - członek zarządu Województwa Podlaskiego, Lech Szabłowski - starosta, Mieczysław Czerniawski - Prezydent Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę