Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Drogi rozwoju na przyszłość...

Główne zdjęcie
Prof. Jacek Szlachta, Jarosław Dworzański, Mieczysław Dworzański

Podlaskie, ale także Łomża i region mają być zielone, otwarte, dostępne i przedsiębiorcze. Tak zakłada Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020, którą opracowali eksperci, przyjął zarząd województwa, a teraz dokument jest konsultowany z mieszkańcami. W tych zorganizowanych w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wzięło udział blisko dwieście osób z całego subregionu łomżyńskiego – od Grajewa po Wysokie Mazowieckie. Generalnie dokument chwalono za to, że jest krótki, ogólnikowy i podkreśla kluczowe znaczenie przedsiębiorczości, a przez to daje wiele możliwości. Wielu z mówców podkreślało jednak konieczność większego nacisku na zapewnienie dostępności komunikacyjnej regionu w tym lobbowania na rzecz szybkiej budowy Via Bialtica. - Będziemy walczyć o Via Baltica – zapowiedział marszałek Jarosław Dworzański podczas konferencji prasowej.

Prof. Jacek Szlachta
Prof. Jacek Szlachta
Prof. dr hab. Bogusław Plawgo
Prof. dr hab. Bogusław Plawgo
Daniel Górski
Daniel Górski

Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 powstała przy udziale czołowych w Polsce ekspertów od rozwoju regionalnego. W tym gronie jest m.in.  prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 
- Jestem przeciwnikiem ściany płaczu, dlatego strategia wskazuje przede wszystkim mocne strony regionu – mówił profesor dodając, że ten region ma potencjał i wykorzystuje go, ale trzeba go wzmocnić.
Jako potencjał zachodniej części województwa, czyli terenów subregionu łomżyńskiego, eksperci przede wszystkim wskazują silne rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. 
- Chcemy nowego podejścia. Chcemy aby ten dokument nie wylądował na półce, ale był faktycznie wdrażany i był takim zaproszeniem do rozwoju – dodawał Daniel Górski, podkreślając, że to regiony same powinny sobie wypracować „inteligentne specjalizacje”, które trzeba będzie w większym stopniu wspierać aby region się rozwijał. - Ja inteligentne specjalizacje rozumiem jako zakaz kopiowania, a racjonalne podejście do szansy rozwojowej – dodawał, podkreślając, że nie zawsze to co udało się gdzieś indziej można przenieść na nas grunt.  

Potrzebne drogi rozwoju
Zarówno autorzy dokumentu jak i uczestnicy konsultacji podkreślali kluczowe znaczenie zapewnienie większej dostępności komunikacyjnej regionu – mając na myśli przede wszystkim drogi, kolej i szerokopasmowy internet. Wśród głównych dróg regionu wymieniane jest Via Baltica biegnąca przez Łomżę. I o nią przede wszystkim upominali się samorządowcy i politycy z Łomży.
Prezydent Mieczysław Czerniawski obok Via Baltica wskazywał konieczne inwestycje w linie kolejowe również do Łomży oraz budowę nowych dróg na terenie samego miasta.
- Nie chciałbym, aby się stało tak, że Łomża zostanie wyizolowana. Jeżeli będzie się odsuwać na dalszy plan i dalszą perspektywę budowę Via Baltica i obwodnicy Łomży, to naszą szansą jest również powrócenie do koncepcji budowy szybkiej drogi i połączenia z Zambrowem – mówił. 
Także poseł Lech Kołakowski wskazywał na konieczność budowy Via Baltica i innych dróg wokół miasta, oraz powtórzył zgłaszany wcześniej postulat aby przy wykupie ziemi pod Via Baltica kupować od razu pas gruntu pod linię kolejową Rail Baltica, która w jego ocenie powinna także biec najkrótszą drogą czyli przez Łomżą. 

„Będziemy walczyć o Via Baltica”
W trakcie rozmowy Daniel Górski, Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim i „prawa ręka marszałka od strategii” zadeklarował, że wskazywane przez nas „nieszczęśliwe” określenia dotyczące tej drogi skopiowane do strategii z diagnozy strategicznej zostaną „oczywiście zmienione”. 
Natomiast jeszcze dalej poszedł sam marszałek Jarosław Dworzański, który podczas konferencji prasowej w przerwie spotkania konsultacyjnego zadeklarował: „Będziemy walczyć o Via Baltica i sieć dróg dla Łomży. Mówię to, patrząc wam prosto w oczy”. 
- W województwie podlaskim jest szansa dla rozwoju Łomży większa niż gdziekolwiek indziej – oceniał Dworzański.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę