Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

„Prezydent ryzykuje”

Plan emisji obligacji miejskich na kwotę ponad 46 mln zł, który zgłosił prezydent Mieczysław Czerniawski zszokował łomżyńskich radnych. Jak podkreślają przed miesiącem prezydent sygnalizował, że o takim rozwiązaniu myśli, ale nikt nie spodziewał się, że już w przyszłym tygodniu radni mieliby podjąć decyzję. Z rozmów z radnymi wynika, że są nie tylko zaskoczeni narzuconym tempem, ale mają wątpliwości co do zasadności i absolutnie nie przekonują ich przedstawione w uzasadnieniu prezydenckiego wniosku wyjaśnienia.

Alicja Konopka przewodnicząca klubu radnych „Samorządowe Porozumienie Łomży” podkreśla, że klub ma się zebrać żeby wypracować jedno stanowisko, ale z rozmów jakie prowadzą pomiędzy sobą radni wynika, że są na nie. 
- Po prostu się boimy – mówi rada. - Wszyscy są zaskoczeni tempem. Jak przed miesiącem prezydent przekazywał nam informacje że myśli o obligacjach to prosił żeby nie dzielić się tymi informacjami, a teraz zgłasza projekt uchwały. Będziemy pytać, aby wszystkie wątpliwości wyjaśnił – mówiła radna Konopka, która od nas dowiedziała się, że w piątek ma odbyć się spotkanie prezydenta z radnymi poświęcone pomysłowi emisji miejskich obligacji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez biuro prasowe ratusza to spotkanie ma być zamknięte dla dziennikarzy. 
Także radny Janusz Mieczkowski przewodniczący klub radnych „Prawa i Sprawiedliwości” zaskoczony jest szybkością działania prezydenta, ale i powściągliwie patrzy na ten pomysł.
- Emisja obligacji to de facto zadłużenie miasta. Mam ogromne wątpliwości. Nie można żyć ciągle na kredyt - mówi. 
Ich obawy podziela także radny Maciej Głaz przewodniczący klub radnych „Platformy Obywatelskiej RP”. 
- Mam wątpliwości czy w ten sposób Rada nie straci kontroli nad wydatkami miasta. Do tej pory na zaciągnięcie kolejnych kredytów musieliśmy wyrażać zgodę, a teraz hurtem prezydent dostać miałby ponad 46 mln zł – mówi.
Radny Głaz podkreśla, że przedstawione przez prezydenta rzekome korzyści z emisji obligacji nie przekonują go. 
- Nie wiem, czy będzie to zysk dla miasta. We wniosku nie ma mowy o tym, czy obligacje są tańsze od kredytu, a argumenty, że nie trzeba będzie wystawiać weksla, albo przygotowywać skomplikowanych przetargów na kredyt, czy o promocji miasta są po prostu śmieszne – dodaje Głaz.  

Przypomnijmy prezydent przesłał na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta projekt uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych na kwotę ponad 46 milionów złotych. Ponad 24 mln zł z tych obligacji miałoby zostać przeznaczone na pokrycie bieżącego deficytu budżetu miasta, a reszta – blisko 22 mln zł na spłatę kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych. Emisja obligacji miałaby odbywać się w 12 w seriach zróżnicowanych okresem wykupu od 4 do 15 lat.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę