Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Już po podtopieniach...

Główne zdjęcie
Łomżyczka

W niedzielę po południu strażacy z Łomży zakończyli trwającą ponad 50 godzin akcję związaną z wypompowywaniem wody w Konarzycach. Tam od piątku spływająca woda z roztopów zalewała kilka posesji. W sumie przez weekend łomżyńscy strażacy do zalań i podtopień wzywani byli około 40 razy. Tymczasem po szybkich roztopach szybko podnosi się Narew. W Wiźnie w ciągu ostatniej doby jej stan urósł o 40 cm i o 11 cm przekracza już poziom ostrzegawczy. Stan ostrzegawczy przekroczyła także Pisa w Dobrymlesie. Hydrolodzy spodziewają się, że rzeki dalej będą rosły.

Jak informuje st. bryg. Jan Chludziński zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży już wczoraj strażacy mieli mniej wezwań do wypompowywania wody niż w piątek i sobotę, co dobitnie wskazuje, że sytuacja powinna się już stabilizować. Większość z ponad 40 zgłoszeń jakie odebrali dotyczyła zalanych piwnic i posesji, ale tylko zdarzenia z Konarzyc i Niewodowa, gdzie woda zalała drogę Piątnica – Drodowo, określono jako duże. W Konarzycach woda zalała kilka posesji, a strażacy bronili przed zalaniem kilka kolejnych. W Konarzycach także postanowiono zatamować Łomżyczkę chroniąc w ten sposób wylaniem rzeczki w Łomży.
- Tam na prowizorycznej tamie różnica poziomów wody dochodziła do metra – mówił komendant Chludziński. 
W Łomży tradycyjnie już ta mała rzeczka z koryta wylała się tylko w okolicy ul. Spokojnej zalewając magazyny dwóch firmy. Jak podkreśla komendant woda, która zalała ul. Wesołą i podtapiała domy przy Sosnowej nie pochodziła bezpośrednio z Łomżyczki, a wylewała się ze studzienek kanalizacji deszczowej. 
Od wczorajszego popołudnia woda w Łomżyczce już opada. Około godziny 15. strażacy zakończyli akcję w Konarzycach. Dziś otwarta jest już też droga Piątnica – Drozdowo.

Rzeki coraz większe
Spływająca woda roztopowa znacząco podniosła poziomy rzek w regionie. Na Narwi w Wiźnie, na Pisie w Dobrymlesie, na Biebrzy w Dębowie i Osowcu przekroczone zostały stany ostrzegawcze, a na Narwi w Surażu i Nurcu w Brańsku także alarmowe. Hydrolodzy przewidują, że w ciągu najbliższej doby  dalsze wezbrania obserwowane będą głównie na Narwi, Biebrzy, dolnej Pisie, prawobrzeżnych dopływach górnej i środkowej Biebrzy.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę