Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Bez hotelu 3* i SPA, ale z obserwatorium w wieży ciśnień

Główne zdjęcie
Wieża ciśnień

Dwie nieoczekiwane decyzje jednego dnia przedstawił zaskoczonym radnym Łomży prezydent Mieczysław Czerniawski. Zaproponował, żeby wycofać się z forsowania budowy trzygwiazdkowego hotelu ze SPA na bulwarze nad Narwią przy ul. Rybaki 19 oraz żeby w zabytkowej wieży ciśnień przy ul. Sikorskiego umieścić obserwatorium astronomiczne. Inwestycja „z bulwaru” obciąży konto prywatnego inwestora, natomiast inwestycja „z kosmosu” - budżet miasta.

- Czy dalej mamy brnąć, w zgodzie z uchwałą Rady Miasta z maja 2010 roku o przetargu na działce na bulwarze, w budowę trzygwiazdkowego hotelu i SPA? - pytał radnych prezydent Łomży i przypomniał historię nieudanych przetargów na tereny nad Narwią, jakie zaczął jego poprzednik b. prezydent Jerzy Brzeziński. Po trzech latach starań pięć przetargów i rokowania – jak określił to obecny włodarz Łomży - „zakończyły się fiaskiem”. Nawet pierwszy, zrealizowany już w grudniu 2012 r. etap budowy bulwaru z portem przy ul. Rybaki nie przyciągnął inwestorów. Dlatego miasto wystawi raz jeszcze trzy połączone działki o łącznej powierzchni ok. 8 980  mkw. na sprzedaż. Zdaniem Jerzy Bittnera, naczelnika wydziału gospodarowania nieruchomościami Urzędu Miejskiego, cena wywoławcza za metr kwadratowy może wynosić ponad 196 zł netto, czyli poniżej 2 mln zł. We wniosku prezydenta do Rady Miasta Łomża mowa jest już nie o hotelu 3* i SPA, lecz o całym zespole budynków z różnorodnymi funkcjami: hotelarstwo, gastronomia, handel, turystyka i rekreacja oraz budownictwo mieszkaniowe. 

Inwestycja... w gwiazdy
O los niszczejącej wieży ciśnień z lat 50., która trwale wpisała się w pejzaż współczesnej Łomży i jest widoczna na kilka kilometrów z różnych stron miasta, zapytał radny Andrzej Wojtkowski. „Problem wisi w powietrzu: wieża, która straszy” - przekonywał radny do tego, o czym wszyscy od przynajmniej pięciu lat wiedzą: w podniebnej głowicy rozsypującej się budowli nadal znajduje się potężny, wielotonowy zbiornik na wodę. Radny zasugerował, że Łomża powinna skorzystać z doświadczeń i praktyki Zambrowa, gdzie burmistrz Kazimierz Dąbrowski za wręcz „symboliczną złotówkę” wynajmuje przedsiębiorcom hale poprzemysłowe. Daje im warunek, że mają z pomocą Powiatowego Urzędu Pracy stworzyć stanowiska dla kilkudziesięciu zambrowskich bezrobotnych. A czy nie można by tak w Łomży...?
Ale prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podjął na sesji decyzję w tej sprawie natychmiast, tyle że zupełnie nie w duchu sugestii radnego. Prezydent stwierdził, że z koncepcji budowania na szczycie restauracji obrotowej przez jakiegoś prywatnego przedsiębiorcę trzeba się wycofać, ponieważ ani za ponad pół miliona złotych, ani za niecałe 400 tys. zł nikt nie chce w ten zabytkowy obiekt inwestować. Do kolejnego przetargu w miniony wtorek nie zgłosił się ani jeden chętny. 
- Musimy wieżę ciśnień przejąć i wyremontować na koszt miasta – stwierdził krótko prezydent Czerniawski. - Spróbujemy napisać specjalny projekt, aby powstało tam obserwatorium astronomiczne. Nie będziemy kontynuować ogłaszania kolejnych przetargów na sprzedaż wieży ciśnień.
Prezydent powiązał swoją decyzję z koniecznością wymontowania mega ciężkiego i zajmującego niepotrzebnie przestrzeń w głowicy wieży zbiornika oraz z programem kształcenia astronomicznego, współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz edukacji, wieża spełniałaby także funkcję platformy widokowej.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę