Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Misterne palmy spod Wilna na Starym Rynku w Łomży

- W naszej rodzinie palmy wielkanocne wije się od czterech pokoleń, czyli od ponad stu lat – mówi z satysfakcją Alina Alencinowicz- Rynkiewicz (lat 30) z miejscowości Wajwodiszki, położonej pięć kilometrów od Wilna na Litwie. - Wiła moja prababcia i babcia, a ja nauczyłam się robienia tych palm od mojej 55-letniej mamusi Stanisławy. Trudno właściwie powiedzieć, ile czasu wije się jedną palmę, która ma od pół metra do trzech, bo my z mężem zajmujemy się tym już zawodowo przez cały Boży rok.

Do Łomży po raz czwarty zaprosiła Alinę Alencinowicz-Rynkiewicz i jej męża Stanisława Rynkiewicza prezes łomżyńskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Hanka Gałązka. W słoneczną sobotę na Starym Rynku panuje straszny ziąb, może jakieś 10 stopni mrozu, więc pani prezes rozgrzewa rodaków z Wileńszczyzny gorącą herbatą. 
- Sami siejemy żyto i owies do strojenia palm, sami hodujemy kwiatki: cimotkę, mietlicę czy suchotniki – opowiada palmiarka z Wajwodiszek, z którą przyjechały również przyjaciółka i dwie kuzynki. - Nazwy palm wileńskich są różne, zależnie od kształtu ozdób ze zbóż, traw i kwiatków: wałkowa, grzybki, jaka wielkanocne, baloniki, serca... Myślę, że są ładne, dokładnie zrobione, i kosztują od 10 do 20 zł.
Na dwóch długich stołach, obstawionych zewsząd wazonami palm, leżą smakołyki wileńskie: chleby razowe z kminkiem i miodem oraz wędliny. Zwraca uwagę kulisty kindziuk z najlepszego mięsa, ale ślinka leci na widok także specyficznego „salami” i kiełbasek domowych. A kto nie spróbował litewskich kibinów, podłużnych pierogów z mięsnym farszem, może tylko żałować, że nie wybrał się w sobotę przed Niedzielą Palmową sam czy z rodziną na spacer po łomżyńskiej starówce.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę