Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Uchwalając budżet gminy Łomża naruszono prawo, ale... budżet ocalał

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku uznało, że przyjęta 5 lutego 2013 r. uchwała w sprawie uchwalenia budżetu gminy Łomża na 2013 rok została podjęła z naruszeniem ustawowego terminu, ale powstrzymało się przed stwierdzeniem jej nieważności. - Ewentualne ustalenie zastępcze budżetu Gminy Łomża przez Izbę Obrachunkową zmierzałoby do powielenia kwot z uchwały budżetowej, ponieważ przyjęty na 2013 rok przez Radę Gminy budżet nie zawiera kwot dochodów i wydatków innych niż związane z realizacją zadań własnych oraz zadań zleconych” - czytamy w uzasadnieniu decyzji Kolegium RIO.

Izba za bezsporny uznała fakt naruszenie prawa -  to jest przyjęcie uchwały budżetowej po terminie wskazanym dyspozycją art. 239 ustawy o finansach publicznych czyli - „nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego”. 
Kolegium Izby podkreśla jednak, że ustalenie zastępcze budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową jest aktem nadzwyczajnym, którego istotą jest doprowadzenie do spełnienia wymogu aby gospodarka finansowa jednostki samorządu terytorialnego prowadzona była w oparciu o budżet, nie zaś o jego projekt przedkładany w terminie do dnia l5 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.  W tym wypadku choć po terminie, to jednak właściwy organ gminy budżet uchwalił. Kolegium Izby przywołując przepis ustawy o samorządzie gminnym, mówiący o tym, że w przypadku nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały lub zarządzenia, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę lub zarządzenie wydano z naruszeniem prawa, uznało że tak właśnie jest w tym przypadku. 
„Nie ma prawnych i racjonalnych powodów aby uznawać, iż uchwala budżetowa, wobec której można postawić, jedynie formalny zarzut naruszenia prawa w zakresie terminu jej podjęcia, jest obarczona na tyle istotną wadą, że nie może stanowić podstawy do prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostkę samorządu terytorialnego” - czytamy w uzasadnieniu decyzji wskazujące, że uchwała została podjęta po terminie, ale jednocześnie nie stwierdzając jej nieważności.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę