Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

W Łomży za śmieci od gospodarstwa. I w domkach i w blokach?

Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej jako najlepszy do rozliczenia opłat za śmieci w blokach uznali wariant od gospodarstwa. To 16 zł gdy odpady zbierane są selektywnie i 24 zł gdy śmieci nie będą segregowane. Ta druga cena jest o 4 zł niższa niż w przedstawionej dwa tygodnie temu prezydenckiej propozycji. - Prezydent ma złożyć autopoprawkę obniżającą z 75% do 50% wzrost opłat za śmieci gdy nie będą segregowane – mówi przewodniczący komisji Witold Chludziński. Wczorajsze posiedzenie komisji, w której udział brali także przewodniczący rad osiedli, trwało blisko pięć godzin. W trakcie burzliwej, ale - jak podkreślają radni - merytorycznej dyskusji mówiono o wszystkich aspektach „podatku śmieciowego” jaki mamy płacić od 1 lipca. Ostatecznie zaakceptowano cztery z przedstawionych przez prezydenta pięciu projektów uchwał. Z opinią odnośnie regulaminem utrzymania czystości i porządku w mieście wstrzymano się aby prezydent mógł ustalić i jednoznacznie zapisać kto będzie musiał kupić kosze na śmieci – sami mieszkańcy, czy firma śmieciowa, która wygra przetarg na ich odbiór.

„Drugi” pakiet uchwał regulujących nową gospodarkę śmieciową w Łomży przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pakiet składa się pięciu rożnych uchwał:  podziału  Miasta Łomża na dwa sektory – domki i bloki,  nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście, szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, terminu, częstotliwości i  trybu uiszczania opłaty a także „uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty”. O ile w przypadku domków jednorodzinnych prezydent przesłał radnym jedną propozycję – 50 zł miesięcznie od każdego gospodarstwa lub 29 zł, gdy odpady zbierane są selektywnie, to w przypadku blokowisk aż trzy do wyboru: w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, ryczałt od gospodarstwa domowego oraz od ilości zamieszkałych w lokalu osób.
I po długiej dyskusji większością głosów radni z Komisji Gospodarki Komunalnej - komisji, która jest wiodącą w tej sprawie – jako najlepszy wybrali wariant ustalający ryczał także w przypadku mieszkań w blokach. 
- To najłatwiejszy w rozliczeniach wariant – mówi przewodniczący komisji Witold Chludziński.
- Decyzja nie była jednomyślna – dodaje Henryk Piekarski, wiceprzewodniczący komisji i jednocześnie szef łomżyńskiej „Solidarności”. - Na sesji wszystko może się zdarzyć. Ja obstawiam, że ten wariant ma 51% szanse wygrania podczas jutrzejszego głosowania – dodaje. 
Przyjecie tego wariantu oznaczałoby że w całym mieście podatek płacony byłby od gospodarstwa niezależnie jak jest duże czy małe. 
- To jest wyraz dbania o największe rodziny, które w ten sposób trochę zaoszczędzą – ocenia Piekarski. - Pozostało nam jeszcze zadbać o jakieś preferencje dla tych najmniejszych jedno czy dwuosobowych. O tym też wczoraj mówiliśmy – podkreśla.

zobacz:
(za) Trudna decyzja...
Za śmieci w Łomży różnie w domkach i blokach


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę