Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Niedobrze panie bobrze

Główne zdjęcie
Efekt pracy bobra

Blisko 2,6 mln zł odszkodowań wypłaciła w ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną. Najwięcej pieniędzy – ponad 2,2 mln zł – to odszkodowania za bobry. W ubiegłym roku do instytucji wpłynęło 1370 wniosków w związku ze szkodami wyrządzonymi przez te zwierzęta.

Bobry to zdecydowanie największe „szkodniki” w regionie. W porównaniu do 2011 roku o 59 wzrosła w ubiegłym roku liczba osób poszkodowanych przez te zwierzęta, a wniosków o odszkodowania za straty spowodowane przez inne zwierzęta w całym województwie było raptem 120. (Sto wniosków dotyczyło strat żubrowych na łączną kwotę nieco ponad 360 tys zł, a 20 kolejnych za wilki w sumie na nieco ponad 30 tys zł.) 
Jak podaje RDOŚ w celu ograniczenia rozmiaru szkód wyrządzanych przez bobry w ubiegłym roku dokonano odstrzału 7 osobników stwarzających zagrożenie dla otoczenia. Zamontowano również 55 rur z nawierconymi otworami i siatką ochronną w tamach bobrowych, które mają zapobiegać nadmiernemu spiętrzaniu wody i zalewaniu okolicznych terenów. RDOŚ zlecił też oszacowanie wielkości populacji bobra europejskiego na terenie województwa podlaskiego, z rozbiciem na szacowaną liczebność populacji na terenie poszczególnych powiatów i gmin.
Uzyskana ekspertyza ma pozwolić „na prowadzenie skuteczniejszej polityki ochrony tych zwierząt, a jednocześnie podejmowanie skuteczniejszych działań polegających na zabezpieczeniu środowiska naturalnego w taki sposób, aby zwierzęta te wyrządzały jak najmniej szkód” - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę