Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

„ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.II ekspozycja historyczna

wystawa-stala--animacji.gif Ekspozycja została przygotowana w oparciu o muzealia własne i eksponaty udostępnione przez wybrane archiwa i muzea oraz osoby prywatne. Zakres chronologiczny wystawy obejmuje lata 1418- 1975 r., tj. od nadania Łomży praw miejskich do utworzenia województwa łomżyńskiego. Świadomym zabiegiem była rezygnacja z przedstawienia okresu II wojny światowej. Temat został ukazany symbolicznie w formie pamiątek po żołnierzach 33 Pułku Piechoty.

Panorama muzeum: ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.II ekspozycja historyczna - panorama sferyczna

ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.II ekspozycja historyczna - panorama sferyczna

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Wystawa została podzielona na bloki tematyczne. Otwiera ją scena przedstawiająca księcia Janusza I nadającego Łomży prawa miejskie 15 czerwca 1418 r. Było to wydarzenie, które zapoczątkowało dynamiczny rozwój grodu nad Narwią. Na wystawie można zobaczyć eksponaty akcentujące wielokulturowość i wielowyznaniowość naszego miasta, m.in. tablicę pamiątkową z kościoła ewangelickiego. Wykorzystując zabytki archiwalne, sfragistyczne i wyroby rzemiosła użytkowego ukazano życie mieszkańców Łomży na przestrzeni sześciu wieków (1418-1939), uwzględniając wybrane aspekty życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Elementami podnoszącymi atrakcyjność ekspozycji są m.in. model XVI-wiecznej szkuty i herby Łomży z różnych okresów.

Lata powojenne zostały zasygnalizowane w formie multimedialnej w postaci kronik filmowych z lat 50 - 70. ubiegłego stulecia ( można obejrzeć m.in. obchody 1000-lecia Łomży w 1958 r.).Poza wspomnianymi kronikami filmowymi, na szczególną uwagę zasługuje film z pogrzebu Romana Dmowskiego w Łomży w 1939 r. Ponadto przygotowaliśmy prezentację w oparciu o pocztówki i zdjęcia z XIX i XX w. Dzięki niej mamy możliwość zobaczenia Łomży w ubiegłych stuleciach. Istnieje też możliwość odsłuchania utworu z końca XIX w. o „swojsko” brzmiącym tytule „Łomżyniak”.

Liczymy, że dzięki różnorodności tematów i formie ich prezentacji, ekspozycja stanie się ważnym i atrakcyjnym nośnikiem treści informacyjnych i edukacyjnych o Łomży.

 

Scenariusz wystawy: Leszek Taborski, Marta Gosk; koncepcja plastyczna i aranżacja- Antoni Mieczkowski; projekt stelażu-Przemysław Adamowski;zdjęcia - Bolesław Deptuła, Grzegorz Gwizdon;

 

Wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz:

Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie

Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie

Filmoteki Narodowej w Warszawie

Muzeum Marii Skłodowskiej –Curie w Warszawie

Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży

Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku

Warsztatów Technicznych 2 RBLog w Łomży

 

 

Grzegorz Gwizdon
so, 09 lutego 2013 11:36
Data ostatniej edycji: pt, 23 listopada 2018 11:43:36

 


 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę