„ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.II ekspozycja historyczna
Ekspozycja została przygotowana w oparciu o muzealia własne i eksponaty udostępnione przez wybrane archiwa i muzea oraz osoby prywatne. Zakres chronologiczny wystawy obejmuje lata 1418- 1975 r., tj. od nadania Łomży praw miejskich do utworzenia województwa łomżyńskiego. Świadomym zabiegiem była rezygnacja z przedstawienia okresu II wojny światowej. Temat został ukazany symbolicznie w formie pamiątek po żołnierzach 33 Pułku Piechoty.
ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.II ekspozycja historyczna - panorama sferyczna
Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon
Wystawa została podzielona na bloki tematyczne. Otwiera ją scena przedstawiająca księcia Janusza I nadającego Łomży prawa miejskie 15 czerwca 1418 r. Było to wydarzenie, które zapoczątkowało dynamiczny rozwój grodu nad Narwią. Na wystawie można zobaczyć eksponaty akcentujące wielokulturowość i wielowyznaniowość naszego miasta, m.in. tablicę pamiątkową z kościoła ewangelickiego. Wykorzystując zabytki archiwalne, sfragistyczne i wyroby rzemiosła użytkowego ukazano życie mieszkańców Łomży na przestrzeni sześciu wieków (1418-1939), uwzględniając wybrane aspekty życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Elementami podnoszącymi atrakcyjność ekspozycji są m.in. model XVI-wiecznej szkuty i herby Łomży z różnych okresów.
Lata powojenne zostały zasygnalizowane w formie multimedialnej w postaci kronik filmowych z lat 50 - 70. ubiegłego stulecia ( można obejrzeć m.in. obchody 1000-lecia Łomży w 1958 r.).Poza wspomnianymi kronikami filmowymi, na szczególną uwagę zasługuje film z pogrzebu Romana Dmowskiego w Łomży w 1939 r. Ponadto przygotowaliśmy prezentację w oparciu o pocztówki i zdjęcia z XIX i XX w. Dzięki niej mamy możliwość zobaczenia Łomży w ubiegłych stuleciach. Istnieje też możliwość odsłuchania utworu z końca XIX w. o „swojsko” brzmiącym tytule „Łomżyniak”.
Liczymy, że dzięki różnorodności tematów i formie ich prezentacji, ekspozycja stanie się ważnym i atrakcyjnym nośnikiem treści informacyjnych i edukacyjnych o Łomży.
Scenariusz wystawy: Leszek Taborski, Marta Gosk; koncepcja plastyczna i aranżacja- Antoni Mieczkowski; projekt stelażu-Przemysław Adamowski;zdjęcia - Bolesław Deptuła, Grzegorz Gwizdon;
Wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz:
Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie
Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie
Filmoteki Narodowej w Warszawie
Muzeum Marii Skłodowskiej –Curie w Warszawie
Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży
Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku
Warsztatów Technicznych 2 RBLog w Łomży