Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

„ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.I ekspozycja archeologiczna

archeologia-animacja-3-.gif Na wystawie zgromadzono wybrane zabytki archeologiczne i numizmatyczne przedstawiające kulturę materialną oraz duchową mieszkańców Starej Łomży i obecnego miasta. Wszystkie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum pozyskanych w drodze wykopaliskowych badań ratowniczych, nadzorów archeologicznych, darów mieszkańców Łomży, a w przypadku numizmatyki – także zakupów. Zakres chronologiczny wystawy obejmuje czasy od pojawienia się człowieka nad Narwią, w IX tys. p.n.e., aż po wiek XX. Artefakty podzielono na bloki tematyczne: zabytki krzemienne i rogowe, narzędzia i broń, naczynia gliniane, szkło, strój, skóry, dewocjonalia, monety, kafle, zabytkowe budowle oraz skarb.

Panorama muzeum: ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.I ekspozycja archeologiczna - panorama sferyczna

ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.I ekspozycja archeologiczna - panorama sferyczna

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Miejsce, z którym należy wiązać początki naszego miasta, to wyniosła krawędź doliny Narwi w Starej Łomży, gdzie w IX wieku założono osadę otwartą, szybko rozwijającą się dzięki szlakowi handlowemu. W początkach XI wieku osadę wzmocniono wałami – powstał gród. Nie wiadomo, kiedy dobudowano dwa podgrodzia. Gród spłonął. Na tym miejscu zbudowano w XII wieku nowy gród, który istniał do połowy XIII wieku, kiedy to został zniszczony najazdem Litwinów. Obiekt jest wyjątkowy pod względem konstrukcyjnym. Nie ma drugiego takiego na terenie Polski. Stamtąd pochodzą różnorodne zabytki wczesnośredniowieczne. Równie interesujące materiały pozyskano z rozległego cmentarzyska, funkcjonującego od średniowiecza po wiek XVIII, na Wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży oraz z ulic Rybaki, Dwornej, Długiej i ze Starego Rynku. Wśród unikalnych znalezisk znajduje się możdżeń (parzysty wyrostek kości czołowej czaszki, z którego wyrasta poroże lub rogi) bydła prymitywnego z odciskiem jarzma, fragmenty odzieży przetykanej złotą nicią (XV/XVI w.), okucie końca pasa z czasów Św. Brunona z Kwerfurtu (XI w.), zawieszka z Gotlandiii – jako ślad Wikingów na ziemi łomżyńskiej (XI w.) oraz bardzo rzadkie denary z połowy XVI wieku i brakteat guziczkowy, datowany na przełom XIV i XV wieku. Wyjątkową grupę zabytków zawiera skarb z Góry Strękowej. Są w nim monety arabskie – dirhamy oraz srebrne ozdoby – zausznice i paciory z X wieku. Dzięki licznym rekonstrukcjom, makietom obozowiska mezolitycznego i grodu oraz mulimedialnemu „Spacerowi z archeologiem po Łomży” ekspozycja ma duże walory poznawcze i edukacyjne.

Scenariusz wystawy – Jolanta Deptuła i Małgorzata Kuklińska; fotografie – Tadeusz Biniewski, Maciej Czarnecki, Bolesław Deptuła; projekt stelażu – Przemysław Adamowski; koncepcja plastyczna i aranżacja – Antoni Mieczkowski

Impresje archeologiczne w fotografii Bolesława Deptuły

 

Foto: Gdzie łowcy jeleni zostawili ślady obozowisk
Foto: Gdzie w zakolach rzeki przeprawy pilnuje wyniosły gród piastowski
Foto: Poznamy strojne białogłowy znad Narwi
Foto: W przecięciu szlaków handlowych na Północ i Wschód
Foto: Tam gościnni mieszkańcy Łomzy ugaszą pragnienie i głód
Foto: Tam przy piecu z kafli garnkowych zima szybciej minie
Grzegorz Gwizdon
pt, 25 maja 2012 15:03
Data ostatniej edycji: pt, 23 listopada 2018 11:44:41

 


 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę