Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Prezydent żąda zbył wiele?

„Nie wolno żądać od zatrudnionego w urzędzie, aby prosił o zgodę na podjęcie dodatkowego zajęcia” - pisze na łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej Marek Rotkiewicz prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Jak podkreśla taki zapis w regulaminie pracy czy zarządzenie kierownika jednostki byłyby nieważne, bo ograniczyłyby podstawowe wolności związane ze swobodą podejmowania pracy. Tymczasem prezydent Łomży pod koniec stycznia wydał zarządzenie w którym zobowiązał każdego z miejskich urzędników od występowania do niego po zgodę na podejmowanie jakichkolwiek dodatkowych zajęć, choćby na umowę o dzieło czy zlecenie. Prezydent Mieczysław Czerniawski żąda aby odpowiedni wniosek był złożony na piśmie, w terminie poprzedzającym podjęcie tych czynności.

O kontrowersyjnym prezydenckim zarządzeniu pisaliśmy w czwartek: Prezydent chce wiedzieć, jak dorabiają miejscy urzędnicy.
Tymczasem w dzisiejszej publikacji na łamach Rzeczpospolitej  prawnik Marek Rotkiewicz podważa prawomocność tego typu zarządzeń. Jak przekonuje ograniczają one podstawowe wolności związane ze swobodą podejmowania pracy i jako takie są bezprawne. 
Rotkiewicz podkreśla, że zgodnie z artykułem 30 ustawy samorządowej urzędnik musi się  trzymać zakazu podejmowania zadań kolidujących z obowiązkami służbowymi lub poddających w wątpliwość jego obiektywność, ale z artykułu tego wynika też, że urzędnik może wykonywać dodatkowe zajęcia i nie musi uzyskiwać na to zgody kierownika, ani go informować o podjęciu dodatkowego zajęcia. 

Zobacz: Rzeczpospolita - Praca w samorządzie nie musi być jedyna.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę