Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wojewoda jeszcze poczeka na gminy

Zdecydowana większość gmin z województwa podlaskiego, bo aż 96 podjęło wszystkie wymagane prawem uchwały śmieciowe. Kolejnych 10 gmin podjęło część uchwał, zaś w ogóle nie podjęło żadnych uchwał tylko 12 gmin. - Z uwagi na fakt, iż większość gmin zapowiedziała podjęcie uchwał na styczniowych sesjach Wojewoda nie wzywał jak dotąd żadnej z nich do podjęcia tych uchwał - podała Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która od 1 lipca 2013 roku wprowadza nowe zasady gospodarki śmieciowej w Polsce, gminy miał czas do końca 2012 roku na podjęcie pakietu uchwał określających m.in. na jakiej podstawie zostanie ustalona opłata za śmieci i ile będzie wynosiła. Część z gmin „zbuntowała się” przeciwko - ich zdaniem - złym zapisom ustawy i uchwał nie podjęła. W tej grupie są także miasto Łomża i gmina wiejska Łomża, oraz jak się okazuje tylko 20 innych gmin w województwie podlaskim. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Podlaski Urząd Wojewódzki „bunt śmieciowy gmin” w województwie był znacznie mniejszy niż można było oczekiwać. 
- Obecnie w województwie podlaskim  96 gmin na 118 podjęło wszystkie uchwały obligatoryjne, których obowiązek podjęcia wynikał z ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, 10 gmin podjęło część ww. uchwał, zaś w ogóle nie podjęło ww. uchwał  12 gmin – podaje Joanna Gaweł  rzecznik prasowy wojewody podlaskiego. - W przypadku, jeżeli gminy nie podejmą tych uchwał - zadeklarują że tego nie zrobią, bo w tej chwili deklarują że będą podejmować w najbliższym czasie – mówi Gaweł - stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, wojewoda ma obowiązek wezwania do podjęcia uchwał, wyznaczając termin na ich podjęcie.  
Póki co wojewoda podlaski Maciej Żywno nie wezwał jeszcze żadnej z gmin do podjęcia uchwał  śmieciowych.
Rzecznik wojewody dodaje, że jeśli jakiś samorząd po upływie tego terminu w dalszym ciągu nie podejmie uchwał wówczas „wojewoda zobowiązany będzie do wydania w tej sprawie zarządzenia zastępczego”, które wprowadzi te uchwały.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę