Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Boju o śmieci(?) ciąg dalszy, czyli - według ŁSM - „propaganda prezesa Lipskiego ze śmieciami w tle”

Główne zdjęcie
Jerzy Brodziuk, prezes ŁSM

Nie byłoby poniższego tekstu, gdyby nie „gratulacje”, które prezes ŁSM Jerzy Brodziuk otrzymał za pośrednictwem 4lomza.pl od prezesa SM „Perspektywa” Zbigniewa Lipskiego, a które zawierają kiepsko zawoalowane insynuacje pod adresem Zarządu Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W ŁSM decyzje bowiem podejmuje organ statutowy spółdzielni, a tym jest jej Zarząd. Zarząd ŁSM gratuluje prezesowi Lipskiemu, że po trzech miesiącach od naszych prób przekonania władz miasta do dokładnej analizy kosztów i opłat za zagospodarowanie odpadów oraz do odstąpienia od próby przerzucenia tych kosztów na członków spółdzielni mieszkaniowych, doszedł do przekonania, że jest „oszukiwany”. A wystarczyło zapoznać się z naszą argumentacją.

Tabla „rzeczywistych opłat czynszowych w Perspektywie i w ŁSM” przygotowana przez zarząd ŁSM
Tabla „rzeczywistych opłat czynszowych w Perspektywie i w ŁSM” przygotowana przez zarząd ŁSM

Można taniej
Zapytany publicznie przez internautę (cytat: „ŁSM obniża opłatę za wywóz śmieci,,,,, a co na to P-Ktywa”. kolejna podwyżka.”) prezes Lipski próbuje zamieszać w innym kotle i stawia szereg pytań, na które odpowiedź znajdzie w przywołanym przez siebie artykule „Miasto podnosi, a ŁSM obniża opłatę za śmieci„ na portalu 4lomza.pl.  Wystarczyło  uważniej przeczytać (cytujemy): „W związku z nową ustawą śmieciową spółdzielnia wypowiedziała umowę na świadczenie usług, a następnie ogłosiła przetarg na wywóz odpadów wraz z zapewnieniem wymaganych przez ustawę od właścicieli pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. I przetarg ten z ceną 5,30 zł od osoby miesięcznie, a więc o 15 groszy taniej niż dotychczas wynosiła opłata dla MPGKiM wygrała prywatna firma. (…) W tej sytuacji MPGKiM przedstawił spółdzielni ofertę wywozu śmieci w cenie poniżej 5 zł do czasu wejścia w życie nowej miejskiej gospodarki śmieciowej. MPGKiM ratowało się . (….) Gdyby nie obniżyło ceny musiałoby zwalniać pracowników.”  Tej oferty Zarząd ŁSM, nie mógł nie przyjąć.

Z naszych wyliczeń wynika, że dziś koszt wywozu i składowania (ponoszony przez firmy wywozowe) w przeliczeniu na osobę wynosi ok. 5 zł w przypadku budownictwa wielorodzinnego i ponad 7 zł w przypadku domków jednorodzinnych. Różnica wynika głównie z kosztów transportu i robocizny. Po wprowadzeniu nowego systemu różnica ta (dojdą koszty obsługi i windykacji) jeszcze wzrośnie. Opłata powinna być dostosowana do kosztów. Szkoda więc, że prezes SM „Perspektywa” nie wsparł  starań Zarządu ŁSM, by zależność tę uwzględnić, zwłaszcza że oznaczałoby to zmniejszenie wydatków, które obciążą członków spółdzielni. 

Warto przy okazji zwrócić uwagę na ogromną dysproporcję w wielkości wywożonych na miejskie wysypisko odpadów z poszczególnych osiedli. Oto z osiedli ŁSM wywieziono w 2012 r. ok. 240 kg/osobę,  a z SM Perspektywa ok. 95 kg/osobę . Biorąc pod uwagę wysokość opłat w obu spółdzielniach mieszkaniec ŁSM za wywóz i zagospodarowanie 1 kg odpadów płacił 27 gr., a mieszkaniec  SM „Perspektywa” – 66 groszy. 

W „Perspektywie” więcej na utrzymanie zarządu, w ŁSM – na remonty
Pan prezes Lipski korzystając z okazji promuje siebie. Niepotrzebnie posuwa się jednak do fałszowania rzeczywistości i wprowadza w błąd czytelnika, co do rzeczywistych opłat czynszowych w Perspektywie i w ŁSM. Poniższa tabela przedstawia faktyczne opłaty czynszowe w obu spółdzielniach.
tabela.jpg
Jak z tabeli wynika, tylko jeden składnik opłaty czynszowej w ŁSM jest wyższy: opłata na fundusz remontowy.  Jest to wszakże jedyny składnik opłat przeznaczony w całości na poprawę stanu technicznego budynków. W efekcie co roku  ŁSM „wmurowuje” w budynki ponad 7 milionów złotych, podnosząc wartość obiektów i obniżając koszty eksploatacji budynków, z których znakomita część powstała przed utworzeniem SM „Perspektywa”. W efekcie koszty ogrzewania utrzymują się na tym samym poziomie od kilkunastu lat. Spółdzielnia przeszła na indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania mieszkań i indywidualne zaliczki. Statystycznie koszt ogrzania metra kwadratowego za sezon grzewczy 2011/12 wyniósł: 1,81 zł/m2.

Generalnie opłaty za utrzymanie mieszkań ustalamy na podstawie kosztów wynikających z przetargów, zapisujemy je  zgodnie z miejscem i źródłem ich powstawania i nie dopuszczamy do skrośnego finansowania wykonywanych zadań.
Zarząd ŁSM w Łomży
- Jerzy Brodziuk
- Zbigniew Dziemiński
- Ryszard Ślązak
Łomża, 4.01.2012 r.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę