Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kolejna propozycja treści napisu na tablicy ofiary UBowców

Główne zdjęcie
Budynek w którym mieściła się UBecka katownia

Tablicę upamiętniającą ofiary łomżyńskiej katowni UB, w ścianę budynku przy ulicy Nowogrodzkiej 5, chcą wmurować działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. To oni od kilku lat prowadzą badania, dokumentują i ujawniają zbrodniczą działalność ubowców wcielających po zakończeniu II wojny światowej władzę komunistyczną w regionie. - Chcemy, by ostateczna treść inskrypcji stała się udziałem możliwie najszerszej liczby łomżyniaków – deklaruje Wawrzyniec Kłosiński wiceprezes Towarzystwa przedstawiając do konsultacji kolejną wersję napisu na tablicy.


Żyć dopiero zaczniesz, gdy umrzesz kochając
ks. Jan Twardowski

ŁOMŻYNIAKOM I MIESZKAŃCOM ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ ZA WIERNOŚĆ NIEPODLEGŁEJ OJCZYŹNIE MĘCZONYM I ZAMORDOWANYM W KOMUNISTYCZNEJ KATOWNI  PRZY UL. NOWOGRODZKIEJ 5 W LATACH 1945-1956 PRZEZ FUNKCJONARIUSZY POWIATOWEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO W ŁOMŻY

WDZIĘCZNI POTOMNI
Łomża, 2013

Z poprzednio prezentowanej wersji usunięto m.in. sformułowanie „Ponad tysięcznej rzeszy”, od którego rozpoczyna się miał napis na tablicy. Kłosiński wyjaśnia, że to dlatego iż do Towarzystwa, właśnie w trakcie konsultacji, dotarła informacja, że ofiar ubeckiej katowni w Łomży może być znacznie więcej, nawet ponad dwa tysiące.  
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej informuje, że ma już zgodę obecnych współwłaścicieli budynku na powieszenie na nim tablicy pamiątkowej. O współpracę wystąpiło też m.in. do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Wojewody Podlaskiego oraz Prezydenta Łomży, który wstępnie wyraził już dla niej poparcie. 
- Liczymy, że do końca lutego uda nam się ustalić ostateczną wersję napisu na tablicy – mówi Wawrzyniec Kłosiński.
TPZŁ na uwagi do treści zaproponowanego napisu oczekuje (poczta: ul. Sienkiewicza 8, 18-400 Łomża,  e-mail: zgtpzl@um.lomza.pl, zgtpzl@lomzyniacy.org) do 25  stycznia 2012 r. 

Pochowani przy Nowogrodzkiej
Z dokumentacji i zeznań świadków, jakie udało uzyskać działaczom Towarzystwa  Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej wynika, że na posesji przy ul. Nowogrodzkiej 5 pochowano przynajmniej kilka osób zamordowanych przez tu ubeków. Szczątki pomordowanych mogą znajdować się także w piwnicach domu. TPZŁ przypomina, że okoliczności funkcjonowania PUBP w Łomży bada także Instytut Pamięci Narodowej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę